All-region basketball: 5-A’ top honors go to Rhodes, Oden, Hubbard, Jones


These are the all-region basketball teams for Region 5-A as chosen by the region’s coaches and announced this week.

BOYS

Overall first team 

Malachi Rhodes, Eagle's Landing Christian 

Lamar Oden, Southwest Atlanta Christian 

Garrison Powell, Holy Innocents' 

Tahj Keeton, Mount Vernon Presbyterian 

Ahmad Abdur-Rahman, W.D. Mohammad 

Josh Smith, Holy Innocents' 

Yizar Rainwater, Fulton Leadership Academy 

Kerry Richardson, Elite Scholars Academy 

Christian Jackson, Greenforest Christian 

Micah McAllister, Landmark Christian 

North: 

North player of the year: Lamar Oden, Southwest Atlanta Christian 

First team 

Lamar Oden, Southwest Atlanta Christian 

Garrison Powell, Holy Innocents' 

Tahj Keeton, Mount Vernon Presbyterian 

Ahmad Abdur-Rahman, W.D. Mohammad 

Josh Smith, Holy Innocents' 

Second team 

Marques Frye, Mount Vernon 

Siraj Harris, W.D. Mohammad 

Jalen Essick, Paideia 

Warner Peaks, Wesleyan 

Wyatt Duncan, Galloway 

Honorable mention 

Taqueer Tyler, W.D. Mohammad; Jordan Kunney, Paideia; Will Winn, Galloway; Connor Hay, Galloway; Connor Cohen, Atlanta International; Alex Hyatt, Holy Innocents'; Cam Bennett, Mount Vernon Presbyterian; Morgan Mulrain, Mount Vernon Presbyterian; Aijalon Cartwright, Southwest Atlanta Christian; Aaron Lewis, Southwest Atlanta Christian; Chandler Shirley, Southwest Atlanta Christian; JD Kavel, Wesleyan; Grant Summers, Wesleyan 

South: 

South player of the year: Malachi Rhodes, Eagle’s Landing Christian 

First team 

Malachi Rhodes, Eagle's Landing Christian 

Yizar Rainwater, Fulton Leadership Academy 

Kerry Richardson, Elite Scholars Academy 

Christian Jackson, Greenforest Christian 

Micah McAllister, Landmark Christian 

Second team 

Jaylyn Clark, Greenforest Christian 

Marcus Foster, Drew Charter 

Jamaine Mann, Eagle's Landing Christian 

Asher McGee, Drew Charter 

Jason Moran, Our Lady of Mercy 

Honorable mention 

Aiyan Hastings, Elite Scholars Academy ; Benjamin Okafor, Elite Scholars Academy; Trevon Reddish, Eagle's Landing Christian; Mekhi Cameron, Eagle's Landing Christian; Kelvin Jones II, Eagle's Landing Christian; Robinson Okeke, Greenforest Christian; Ibrahim Jarjou, Greenforest Christian; Cam Chavers, Greenforest Christian; Mitchell Riggs, Landmark Christian; Nathan Orr, Landmark Christian 

GIRLS 

Overall first team 

Morgan Jones, Our Lady of Mercy 

Kaila Hubbard, Holy Innocents' 

Amaya Register, Wesleyan 

Kennedy Suttle, Holy Innocents' 

Elizabeth Gibbs, Landmark Christian 

A.C. Carter, Wesleyan 

Jillian Hollingshead, Holy Innocents' 

Weronika Hipp, Eagle's Landing Christian 

Kai Carter, Paideia 

Sutton West, Wesleyan 

Penolope Naftel, Strong Rock Christian 

North: 

North player of the year: Kaila Hubbard, Holy Innocents' 

First team 

Amaya Register, Wesleyan 

Kennedy Suttle, Holy Innocents' 

Kai Carter, Paideia 

Caitlin Felts, Galloway 

Tatyana Lewis, Southwest Atlanta Christian 

Second team 

Sutton West, Wesleyan 

Julian Hollinshead, Holy Innocents' 

AC Carter, Wesleyan 

Jada Ryce, Galloway 

Mina Loudermilk, Atlanta International 

Honorable mention 

Callie Weaver, Wesleya;, Sophia Hoffman, Atlanta International; Paige Lyons, Wesleyan; Skyler Lupton-Smith, Atlanta International; Jada Farrell, Holy Innocents'; Katie-Anne Peterson, Mount Vernon Presbyterian; Rachel Suttle, Holy Innocents'; Christina Walker, Paideia; Melinda Hartz, Galloway; Hunter Furman, Paideia; Atta Diop, Southwest Atlanta Christian; Shatona Crockett, Southwest Atlanta Christian 

South: 

South player of the year: Morgan Jones, Our Lady of Mercy 

First team 

Weronika Hipp, Eagle's Landing Christian 

Elizabeth Gibbs, Landmark Christian 

Paige Aronhalt, Landmark Christian 

Taylor Riggins, Greenforest Christian 

Aminat Ly, Greenforest Christian 

Second team 

Penelope Naftel, Strong Rock 

Jurnee Miller, Drew Charter 

Eboni Winston, Our Lady of Mercy 

Journee Edwards, Drew 

Kayland Thomspon, Eagle's Landing Christian 

Honorable mention 

Danielle Goodine, Strong Rock Christian; Chloe Craig, Eagle's Landing Christian; Diana Drake, Strong Rock Christian; Lindsey Darden, Eagle's Landing Christian; Jordan Patten, Our Lady of Mercy; Kayland Thomason, Eagle's Landing Christian; D’Mya Walker, Our Lady of Mercy; Katelyn Lee, Landmark Christian; Adrianna Jones, Greenforest Christian; Julia Allen, Landmark Christian; Shacari Hardy, Drew Charter; McKenzie Floyd, Elite Scholars Academy Scholars; Ayanda Patrick, Elite Scholars Academy Scholars; Cydney Taylor, Drew Charter


Reader Comments ...


Next Up in High School Sports

Quarterfinals preceded by Class AAAA’s eventful Sweet 16
Quarterfinals preceded by Class AAAA’s eventful Sweet 16
Buzzer-beaters, massive comebacks and surprising results highlighted this week’s Sweet 16 action. Here’s a brief recap of each of the games before the quarterfinals resume next week.  R5 #2 Cartersville 58, R7 #1 Blessed Trinity 56 OT A Blessed Trinity 3-pointer with 5 seconds left forced overtime at 48-48, but Cartersville stole the...
Four unranked boys teams reach 6A quarterfinals
Four unranked boys teams reach 6A quarterfinals
Four unranked Class AAAAAA boys basketball teams – Heritage-Conyers, Lakeside-Evans, Coffee and Tri-Cities – are in the final eight after winning their second-round state tournament games on Thursday. The biggest surprise of the group is Lakeside, which entered the tournament at 13-12 after finishing as the No. 4 seed in Region 3-AAAAAA...
Playoffs: Round 2 review
Playoffs: Round 2 review
Round 2 of the Class AA tournament is complete and there were no major upsets on the girls’ or boys’ sides. That doesn’t mean my predictions brackets didn’t take a beating, however. While the girls’ side is mostly intact, the boys’ side is obliterated. Looking ahead to the quarterfinals, teams that meet which are...
Miller Grove 79, Buford 75
Miller Grove 79, Buford 75

Maurice Harvey’s leg was cramping so bad that he could hardly walk to the locker room after Miller Grove’s game on Thursday. But after scoring a career-high 30 points, there was no way the junior was going to miss a few minutes of post-game celebration.  Harvey was the offensive spark for the No. 3-ranked Wolverines all night as they...
Class AAAA boys: Upson-Lee 52, Salem 44

The name of the gym and the 59-game winning streak?  Salem wasn’t fazed.  The Seminoles brought a 21-6 record and a slew of perimeter-oriented big players to The Castle, and some confidence.  They had the overflow crowd buzzing, a little nervously, with a lead after a quarter. “This is a great program,” Salem head coach...
More Stories