AJC girls All-State basketball teams


All-classification player of the year: Mikayla Coombs, Wesleyan

Class AAAAAAA

Player of the year: Que Morrison, McEachern

Coach of the year: Phyllis Arthur, McEachern

First team

G Endia Banks, Duluth, 5-8, Sr.

G Vanessa Blagmon, Norcross, 5-8, Sr.

F N’dea Jones, Brookwood, 6-3, Sr.

G Que Morrison, McEachern, 5-9, Sr.

F Autumn Newby, Archer, 6-3, Sr.

Second team

G Diamond Hall, Colquitt County, 5-8, Jr.

F Simone Lett, Pebblebrook, 6-0, Jr.

G Tehya Lyons, Norcross, 5-7, Jr.

G Taylor Mason, Norcross, 5-8, Sr.

G Lyndsey Whilby, McEachern, 5-9, Sr.

Honorable mention: Lexii Chatman, Newton; M.E. Craven, Lambert; Kasey Cwalina, Roswell; Za’Nautica Downs, Colquitt County; Bria Harmon, Collins Hill; Olivia Herrera, Cherokee; Taylor Hosendove, Westlake; Linsey Marchese, Archer; Audrey McElhaney, Tift County; Morgan Simmons, Mill Creek

Class AAAAAA

Player of the year: Kamiyah Street, Mays

Coach of the year: Chantay Frost, Mays

First team

G Destiny Marshall, Grovetown, 5-10, Sr.

C Olivia Nelson-Ododa, Winder-Barrow, 6-4, Jr.

G Kamiyah Street, Mays, 5-5, Sr.

F Shannon Titus, Northview, 5-11, Sr.

G Sydne Wiggins, Harrison, 5-9, Sr.

Second team

F Ashlee Austin, Northview, 6-2, So.

G Arsula Clark, Douglas County, 5-9, Sr.

G Siena Gore, Chattahoochee, 5-8, Sr.

G Taylor Hawks, Gainesville, 5-5, Sr.

G Saadia Munford, Jonesboro, 5-7, Sr.

Honorable mention: Bria Bass, Tucker; Genesis Bryant, Lovejoy; Lainey Gosnell, Habersham Central; Sydney Grayden, Greenbrier; Naomi Holloway, Stephenson; Audrey Jordan, Harrison; Allison Luly, Creekview; Amari Robinson, Douglas County; Sydney Tanguilig, Johns Creek; Destiny Thomas, Tri-Cities

Class AAAAA

Player of the year: Tory Ozment, Buford

Coach of the year: Gene Durden, Buford

First team

F Deasia Merrill, Villa Rica, 6-3, So.

G Tory Ozment, Buford, 6-0, Jr.

C Andeija Puckett, Griffin, 6-2, Sr.

G Jada Walton, Southwest DeKalb, 5-10, Sr.

F Taniyah Worth, Flowery Branch, 6-1, Jr.

Second team

C Jessika Carter, Harris County, 6-5, Jr.

G Kezia Holmes, Warner Robins, 5-9, Sr.

F Nadia Marshall, Bainbridge, 5-9, Jr.

G Zamiya Passmore, Locust Grove, 5-5, So.

C Alexis Poole, Stockbridge, 6-2, Sr.

Honorable mention: Dominique Banks, Jackson-Atlanta; Taylor Brown, Carrollton; Taziha Fanning, Harris County; Da’Ja Green, Morrow; Kiera Howard, Eagle’s Landing; Kiana Johnson, Lithia Springs; Taylor Jones, Decatur; Lacy Robins, Statesboro; Julianne Sutton, Flowery Branch; Ogheneruona Uwusiaba, Southwest DeKalb

Class AAAA

Player of the year: Tatyana Wyatt, Columbus

Coach of the year: Joe Cherrone, Columbus

First team

C Ariyah Copeland, Columbus, 6-3, Sr.

C Alana Davis, Cross Creek, 6-1, Sr.

G Brooke Moore, Henry County, 5-6, Jr.

G Jasmine Robinson, Richmond Academy, 5-6, Sr.

F Tatyana Wyatt, Columbus, 6-3, Sr.

Second team

G Bria Clemmons, Northwest Whitfield, 5-8, Sr.

G Abbie Franklin, Jefferson, 5-8, Sr.

G Mariah Igus, Carver-Columbus, 5-9, Jr.

G Anna McKendree, West Hall, 5-8, Jr.

F Timia Swanson, Americus-Sumter, 5-9, Sr.

Honorable mention: Jordan Bailey, Madison County; Kiana Banks, Spalding; Lindsey Caudell, Chestatee; Dalania Clardy, North Clayton; Olivia Cochran, Hardaway; Kirondria Smith, Perry; Sydney Smith, Heritage-Catoosa; ShanQuaylia Stanton, Sandy Creek; Breanna Stephens, Chapel Hill; Emma Weynand, North Oconee

Class AAA

Player of the year: Alexis Pierce, Johnson-Savannah

Coach of the year: Olufemi Gordon, Beach

First team

G Daishai Almond, Peach County, 5-9, Jr.

G Robyn Benton, Greater Atlanta Christian, 5-9, Jr.

F Jana Johns, Calhoun, 5-9, Sr.

G Alexis Pierce, Johnson-Savannah, 5-9, Sr.

G Maeisha Teasley, Hart County, 5-6, Sr.

Second team

F Quinn Barry, Lovett, 5-8, Sr.

G Jabrekia Bass, Beach, 5-7, Jr.

F Jada Clowers, Central-Macon, 6-1, Jr.

G Tatyana Davis, Morgan County, 5-9, Sr.

G Kylah Mize, East Hall, 5-8, Sr.

Honorable mention: Alexis Boykin, Haralson County; Jazzmyn Elston, Lakeview-Fort Oglethorpe; Kashay Hankerson, Tattnall County; Judasia Hills, Beach; Jayda Jackson, Cedar Grove; Alissa Jones, Monroe; Mya Jones, Franklin County; Kaylee Sticker, Dawson County; Taylor Sutton, Greater Atlanta Christian; Sy’Marieona Williams, Johnson-Savannah

Class AA

Player of the year: De’Sha Benjamin, Laney

Coach of the year: Otis Smart, Laney

First team

F De’Sha Benjamin, Laney, 5-11, Jr.

G Julianne Brown, Bryan County, 5-6, Sr.

C Sabree Gallishaw, Washington, 6-4, Sr.

C Victaria Saxton, Model, 6-0, Jr.

G Savanna Scott, Rabun County, 5-9, Sr.

Second team

G Dynesha Brown, Swainsboro, 5-6, So.

F Jahnaria Brown, Bleckley County, 5-11, Jr.

G Kirstin Crook, Fitzgerald, 5-6, Jr.

G Shekinah Howard, Hapeville Charter, 6-0, Jr.

F Rykia Pennamon, Putnam County, 5-7, Jr.

Honorable mention: Aubriana Bonner, Laney; Darrielle Brinton, Vidalia; Tierra Hamilton, Dodge County; Kimberly Harris, Heard County; Jessica Hollis, Dublin; Nijeria Jordan, Washington County; Alexis Powell, Early County; Lawrencia Simon, South Atlanta; Livia Skinner, Armuchee; Stacie Smith, Metter

Class A-private

Player of the year: Mikayla Coombs, Wesleyan

Coach of the year: Jan Azar, Wesleyan

First team

G Mikayla Coombs, Wesleyan, 5-10, Sr.

G Maya Dodson, St. Francis, 6-1, Sr.

G Morgan Jones, Our Lady of Mercy, 6-2, Jr.

C Kasiyahna Kushkituah, St. Francis, 6-3, Sr.

G Khayla Pointer, Holy Innocents’, 5-9, Sr.

Second team

G Anna Claire Atha, Darlington, 5-9, Sr.

G Hanna Grogan, Lakeview Academy, 5-8, Sr.

F Kaila Hubbard, Holy Innocents’, 5-10, Jr.

G Margaret Metz, Pinecrest Academy, 5-5, Sr.

G Cameron Swartz, Fellowship Christian, 5-10, Jr.

Honorable mention: Natalie Armstrong, Wesleyan; Shai Blanding, Holy Innocents’; Kai Carter, Paideia; Taja Cummings, St. Francis; Uloma Enyogasi, Greenforest Christian; Elizabeth Gibbs, Landmark Christian; Quira Porter, Calvary Day; Amaya Register, Wesleyan; Kennedy Suttle, Holy Innocents’; Nichel Tampa, St. Francis

Class A-public

Player of the year: Brittany Davis, Greenville

Coach of the year: Antonia Tookes, Pelham

First team

G Brittany Davis, Greenville, 5-9, Jr.

G Le’Andrea Gillis, Treutlen, 5-9, Jr.

G Destiny Thomas, Pelham, 5-11, Sr.

G Savanna Walker, Woodville-Tompkins, 5-6, Sr.

C Lakaitlyn Wright, Wheeler County, 6-4, Sr.

Second team

G Jamiya McDaniel, Terrell County, 5-8, Jr.

G Jasmine Larry, Macon County, 5-5, Jr.

F Zakiyah Office, Turner County, 5-8, Jr.

G Mahogany Randall, Pelham, 5-6, Jr.

G India Wells, Telfair County, 5-2, So.

Honorable mention: Mahogany Brown, Pelham; Mya Byrd, Turner County; Trajata Colbert, Wilcox County; Jazmin Grayson, Woodville-Tompkins; Brianna Hinton, Wheeler County; Ny’Asia Howard, Telfair County; Jamia Mobley, Mitchell County; Torri Myers, Marion County; Rylee Robinson, Bowdon; Jarlescia Saffore, Hancock Central



Reader Comments ...


Next Up in Sports

Could this SEC school wind up with America’s No. 1 recruiting class?
Could this SEC school wind up with America’s No. 1 recruiting class?

June has been kind to the Tigers. At the beginning of the month, there was mixed sentiment about the direction of LSU’s 2019 recruiting class. On one hand, the nation’s top cornerback, Derek Stingley Jr., had announced a June 20 commitment date with the in-state program as the heavy favorite. However, LSU had just...
Indiana baseball coach Chris Lemonis will reportedly be next coach at Mississippi State
Indiana baseball coach Chris Lemonis will reportedly be next coach at Mississippi State

According to Kendall Rogers of D1 Baseball, Indiana baseball coach Chris Lemonis will leave Bloomington and become the next coach at Mississippi State. Lemonis posted on Twitter Sunday evening that, according to sources, Lemonis will be headed to Starkville and be joined by current Mississippi State assistant coach Jake...
Mazi Smith commits to Michigan: Wolverines add DT, second 4-star prospect of the night
Mazi Smith commits to Michigan: Wolverines add DT, second 4-star prospect of the night

3-star WR Fabian McCray lists Illinois, Minnesota in final 4 schools
3-star WR Fabian McCray lists Illinois, Minnesota in final 4 schools

Illinois and Minnesota are now one step closer. The Fighting Illini and Golden Gophers got word through social media on Sunday night that 3-star wide receiver recruit Fabian McCray announced his final four schools. McCray, according to 247Sports, is ranked as the No. 110 WR recruit in 2019 and the No. 17 player in the state of Illinois...
3-star ILB has Nebraska and Indiana in his top 12
3-star ILB has Nebraska and Indiana in his top 12

More Stories