Tennis: First-round pairings set for state tournament in Class AA-AAAAAA

The playoff field has been set for Class AA-AAAAAAA and one first-round matchup has already been played. Here are the first-round pairings for the state tournament and what to watch for. Class AA-AAAAAAA have until this Friday to complete their first-round matchups, while Class A-Private and Class A-Public have until April 26. In girls Class AAAAAAA, last year’s state runner-up North Gwinnett already advanced to the Sweet 16 with a 3-0 sweep against Region 5 No. 4 seed West Forsyth. The State championships will be on May 12 at the Rome Tennis Center. 

GIRLS

First Round Pairings

Class AAAAAAA

R6#3 Peachtree Ridge at R5#2 Milton

R8#4 Shiloh at R7#1 Brookwood 

R2#3 Campbell at R1#2 Lowndes

R4#4 Lassiter at R3#1 North Cobb

R5#3 South Forsyth at R6#2 Mill Creek

R7#4 Parkview at R8#1 Rockdale County

R1#3 Colquitt County at R2#2 East Coweta

R3#4 Kennesaw Mountain at R4#1 Walton

R8#3 South Forsyth at R7#2 Norcross

R6#4 Duluth at R5#1 Lambert

R4#3 Woodstock at R3#2 North Paulding

R2#4 Newnan at R1#1 Camden County

R7#3 Lakeside-DeKalb at R8#2 Grayson

R6#1 North Gwinnett 3, R5#4 West Forsyth 0

R3#3 Marietta at R4#2 Etowah 

R1#4 Tift County at R2#1 Wheeler

Class AAAAAA

R6#3 River Ridge at R5#2 Douglas County 

R8#4 Habersham Central at R7#1 Northview

R2#3 Effingham County at R1#2 Valdosta

R4#4 Mundy’s Mill at R3#1 Lakeside-Evans

R5#3 Alexander at R6#2 Harrison 

R7#4 Johns Creek at R8#1 Gainesville

R1#3 Houston County at R2#2 Richmond Hill

R3#4 Evans at R4#1 Tucker

R8#3 Dacula at R7#2 Cambridge

R6#4 Dalton at R5#1 South Forsyth 

R4#3 Jonesboro at R3#2 Greenbrier

R2#4 Brunswick at R1#1 Coffee

R7#3 Centennial at R8#2 Lanier

R5#4 Northgate at R6#1 Creekview

R3#3 Heritage-Conyers at R4#2 Forest Park

R1#4 Lee County at R2#1 Glynn Academy 

Class AAAAA

R6#3 Grady at R5#2 Arabia Mountain 

R8#4 Johnson-Gainesville at R7#1 Kell

R2#3 Statesboro at R1#2 Thomas County Central

R4#4 Woodland-Stockbridge at R3#1 Starr’s Mill

R5#3 Southwest DeKalb at R6#2 North Springs

R7#4 Rome at R8#1 Flowery Branch

R1#3 Veterans at R2#2 Wayne County

R3#4 Morrow at R4#1 Union Grove

R8#3 Loganville at R7#2 Carrollton

R6#4 Decatur at R5#1 Chamblee

R4#3 Jones County at R3#2 McIntosh

R2#4 Ware County at R1#1 Bainbridge

R7#3 Woodland-Bartow at R8#2 Buford

R5#4 Columbia at R6#1 Riverwood

R3#3 Whitewater at R4#2 Ola

R1#4 Harris County at R2#1 South Effingham

Class AAAA

R6#3 Northwest Whitfield at R5#2 LaGrange

R8#4 Madison County at R7#1 Marist

R2#3 Spalding at R1#2 Northside-Columbus

R4#4 Luella at R3#1 Richmond Academy

R5#3 Central-Carroll at R6#2 Gilmer

R7#4 Chestatee at R8#1 North Oconee

R1#3 Shaw at R2#2 Mary Persons

R3#4 Cross Creek at R4#1 Woodward Academy

R8#3 Oconee County at R7#2 Blessed Trinity

R6#4 Pickens at R5#1 Cartersville

R4#3 Druid Hills at R3#2 Burke County

R2#4 Upson-Lee at R1#1 Columbus

R7#3 West Hall at R8#2 St. Pius

R5#4 Cedartown at R6#1 Heritage-Catoosa

R3#3 Thomson at R4#2 Eastside

R1#4 Cairo at R2#1 West Laurens

Class AAA

R6#3 Haralson County at R5#2 Westminster

R8#4 Hart County at R7#1 North Hall

R2#3 Pierce County at R1#2 Crisp County

R4#4 Rutland at R3#1 Savannah Arts

R5#3 Pace Academy at R6#2 Baldwin

R7#4 Dawson County at R8#1 Franklin County

R1#3 Dougherty at R2#2 Appling County

R3#4 Jenkins at R4#1 Pike County

R8#3 Jackson County at R7#2 Greater Atlanta Christian

R6#4 Murray County at R5#1 Lovett

R4#3 Peach County at R3#2 Southeast Bulloch

R2#4 Tattnall County at R1#1 Cook

R7#3 Lumpkin County at R8#2 Morgan County

R5#4 Stone Mountain at R6#1 Calhoun

R3#3 Islands at R4#2 Westside-Macon

R1#4 Worth County at R2#1 Brantley County

Class AA

R6#3 Douglass at R5#2 Temple

R8#4 Rabun County at R7#1 Rockmart

R2#3 Metter at R1#2 Fitzgerald 

R4#4 Westside-Augusta at R3#1 Bleckley County

R5#3 Callaway at R6#2 Washington 

R7#4 Pepperell at R8#1 Banks County

R1#3 Thomasville at R2#2 St. Vincent’s

R3#4 East Laurens at R4#1 Screven County

R8#3 Monticello at R7#2 Armuchee

R6#4 South Atlanta at R5#1 Heard County

R4#3 Harlem at R3#2 Dodge County

R2#4 Vidalia at R1#1 Berrien

R7#3 Model at R8#2 Elbert County

R5#4 Lamar County at R6#1 Coretta S. King

R3#3 Dublin at R4#2 Davidson Arts

R1#4 Early County at R2#1 Jeff Davis

BOYS

First Round Pairings

Class AAAAAAA

R6#3 Mill Creek at R5#2 Lambert

R8#4 Newton at R7#1 Brookwood

R2#3 Newnan at R1#2 Lowndes

R4#4 Woodstock at R3#1 North Cobb

R5#3 South Forsyth at R6#2 Peachtree Ridge

R7#4 Lakeside-DeKalb at R8#1 Grayson

R1#3 Colquitt County at R2#2 Campbell

R3#4 North Paulding at R4#1 Lassiter

R8#3 Rockdale County at R7#2 Norcross

R6#4 Collins Hill at R5#1 Milton

R4#3 Etowah at R3#2 Kennesaw Mountain 

R2#4 East Coweta at R1#1 Camden County

R7#3 Parkview at R8#2 Archer

R5#4 West Forsyth at R6#1 North Gwinnett

R3#3 Hillgrove at R4#2 Walton

R1#4 Tift County at R2#1 Wheeler

Class AAAAAA

R6#3 River Ridge at R5#2 Hughes

R8#4 Apalachee at R7#1 Johns Creek

R2#3 Richmond Hill at R1#2 Valdosta

R4#4 Mundy’s Mill at R3#1 Lakeside-Evans

R5#3 South Paulding at R6#2 Creekview

R7#4 Centennial at R8#1 Gainesville

R1#3 Houston County at R2#2 Effingham County

R3#4 Evans at R4#1 Tucker

R8#3 Lanier at R7#2 Northview

R6#4 Allatoona at R5#1 Alexander

R4#3 Forest Park at R3#2 Greenbrier

R2#4 Bradwell Institute at R1#1 Coffee

R7#3 Dunwoody at R8#2 Winder-Barrow

R5#4 Northgate at R6#1 Harrison

R3#3 Heritage-Conyers at R4#2 Jonesboro

R1#4 Lee County at R2#1 Glynn Academy

Class AAAAA

R6#3 Decatur at R5#2 Southwest DeKalb

R8#4 Johnson-Gainesville at R7#1 Carrollton

R2#3 Wayne County at R1#2 Thomas County Central

R4#4 Eagles Landing at R3#1 Starr’s Mill

R5#3 Clarkston at R6#2 Riverwood

R7#4 Kell at R8#1 Buford

R1#3 Veterans at R2#2 South Effingham 

R3#4 Whitewater at R4#1 Ola

R8#3 Clarke Central at R7#2 Woodland-Bartow

R6#4 North Springs at R5#1 Chamblee

R4#3 Woodland-Stockbridge at R3#2 McIntosh

R2#4 Ware County at R1#1 Bainbridge

R7#3 Rome at R8#2 Flowery Branch

R5#4 Arabia Mountain at R6#1 Grady

R3#3 Morrow at R4#2 Union Grove

R1#4 Harris County at R2#1 Statesboro

Class AAAA

R6#3 LaFayetta at R5#2 LaGrange

R8#4 Oconee County at R7#1 Marist

R2#3 Upson-Lee at R1#2 Northside-Columbus

R4#4 Luella at R3#1 Richmond Academy

R5#3 Cedartown at R6#2 Gilmer

R7#4 White County at R8#1 North Oconee

R1#3 Cairo at R2#2 Mary Persons

R3#4 Thomson at R4#1 Woodward Academy

R8#3 St. Pius at R7#2 Blessed Trinity

R6#4 Northwest Whitfield at R5#1 Cartersville

R4#3 Druid Hills at R3#2 Burke County

R2#4 Howard at R1#1 Columbus

R7#3 Chestatee at R8#2 Jefferson

R5#4 Chapel Hill at R6#1 Heritage-Catoosa

R3#3 Baldwin at R4#2 Eastside

R1#4 Americus-Sumter at R2#1 West Laurens

Class AAA

R6#3 Ringgold at R5#2 Pace Academy

R8#4 East Jackson at R7#1 Greater Atlanta Christian

R2#3 Appling County at R1#2 Crisp County

R4#4 Peach County at R3#1 Southeast Bulloch

R5#3 Lovett at R6#2 Murray County

R7#4 Lumpkin County at R8#1 Jackson County

R1#3 Worth County at R2#2 Pierce County

R3#4 Jenkins at R4#1 Pike County

R8#3 Hart County at R7#2 Fannin County

R6#4 North Murray at R5#1 Westminster

R4#3 Rutland at R3#2 Southeast Whitfield 

R2#4 Tattnall County at R1#1 Cook

R7#3 North Hall at R8#2 Franklin County

R5#4 Stone Mountain at R6#1 Calhoun

R3#3 Islands at R4#2 Jackson

R1#4 Dougherty at R2#1 Brantley County

Class AA

R6#3 Douglass at R5#2 Heard County

R8#4 Social Circle at R7#1 Model

R2#3 Bacon County at R1#2 Berrien

R4#4 Davidson Arts at R3#1 Bleckley County

R5#3 Lamar County at R6#2 Therrell 

R7#4 Coosa at R8#1 Elbert County

R1#3 Thomasville at R2#2 Vidalia

R3#4 East Laurens at R4#1 Screven County

R8#3 Monticello at R7#2 Rockmart

R6#4 No Team R5#1 Temple

R4#3 Johnson at R3#2 Dodge County

R2#4 Jeff Davis at R1#1 Early County

R7#3 Armuchee at R8#2 Banks County

R5#4 Callaway at R6#1 Washington

R3#3 Dublin at R4#2 Harlem

R1#4 Fitzgerald at R2#1 Benedictine

About the Author

X