Prep Zone

Atlanta high school sports news from The Atlanta Journal-Constitution

GHSA Lacrosse playoffs: Schedules, scores and brackets


View all the brackets here.

Lacrosse championship schedule

BoysBrackets

6A-7A (top of bracket)

May 2

A5 #2 Cambridge 15, A1 #3 River Ridge 7

A6 #1 North Gwinnett 18, A2 #4 North Atlanta 2

A3 #3 North Paulding 12, A7 #2 Dunwoody 3

A4 #4 Roswell 9, A8 #1 Grayson 8

A6 #3 Mill Creek 20, A2 #2 East Coweta 9

A1 #1 Allatoona 5, A5 #4 West Forsyth 4

A4 #2 Etowah 16, A8 #3 Lakeside 5

A7 #1 Centennial 22, A3 #4 North Cobb 3

6A-7A (bottom of bracket)

May 3

A5 #3 Milton 15, A1 #2 Harrison 6

A6 #4 Northview 11, A2 #1 Wheeler 1

A3 #2 Kennesaw Mountain 18, A7 #3 Brookwood 5

A4 #1 Lassiter 25, A8 #4 Archer 2

A6 #2 Johns Creek 17, A2 #3 Campbell 4

A5 #1 Lambert 19, A1 #4 Creekview 2

A4 #3 Pope 18, A8 #2 Greenbrier 3

A3 #1 Hillgrove 10, A7 #4 Parkview 9

Round 2

May 7-8

A6 #1 North Gwinnett 8, A5 #2 Cambridge 5

A4 #4 Roswell 7, A3 #3 North Paulding 5

A1 #1 Allatoona 10, A6 #3 Mill Creek 7

A5 #3 Milton 8, A6 #4 Northview 6

A4 #1 Lassiter 17, A3 #2 Kennesaw Mountain 7

A5 #1 Lambert 14, A6 #2 Johns Creek 2

A4 #3 Pope 19, A3 #1 Hillgrove 9

A7 #1 Centennial 16, A4 #2 Etowah 9

Quarterfinals

May 10-11

A6 #1 North Gwinnett 16, A4 #4 Roswell 14

A7 #1 Centennial 17, A1 #1 Allatoona 13

A5 #1 Lambert 13, A4 #3 Pope 6

A4 #1 Lassiter 8, A5 #3 Milton 6

Semifinals

May 16

A4 #1 Lassiter 10, A6 #1 North Gwinnett 9

A5 #1 Lambert 15, A7 #1 Centennial 14

Finals

May 19

A5 #1 Lambert 12, A4 #1 Lassiter 6

A-5A

May 7-8

A1 #2 Marist 24, A4 #3 Benedictine 9

A2 #1 Westminster 13, A3 #4 Wesleyan 11

A4 #2 McIntosh 7, A1 #3 St. Pius 6

A3 #1 Greater Atlanta Christian 9, A2 #4 Lovett 7 

A3 #2 Blessed Trinity 15, A2 #3 Pace Academy 5

A4 #1 Starr’s Mill 18, A1 #4 Decatur 0

A2 #2 Kell 11, A3 #3 Buford 8  

A1 #1 Woodward Academy 19, A4 #4 First Presbyterian 2 

Quarterfinals

May 10-11

A2 #1 Westminster 13, A1 #2 Marist 9

A3 #1 Greater Atlanta Christian 8, A4 #2 McIntosh 5

A3 #2 Blessed Trinity 11, A4 #1 Starr’s Mill 6

A2 #2 Kell 12, A1 #1 Woodward Academy 8

Semifinals

May 15

A3 #1 Greater Atlanta Christian 9, A2 #1 Westminster 6

A3 #2 Blessed Trinity 10, A2 #2 Kell 9

Finals

May 19

A3 #2 Blessed Trinity 6, A3 #1 Greater Atlanta Christian 5

GirlsBrackets

6A-7A (top of bracket)

May 2

A5 #2 West Forsyth 15, A1 #2 Allatoona 4

A6 #1 Mill Creek 20, A2 #4 Newnan 1

A7 #2 Brookwood 16, A3 #3 North Paulding 13

A4 #4 Pope 10, A8 #1 Archer 4

A6 #3 Northview 17, A2 #2 East Coweta 2

A5 #4 Alpharetta 13, A1 #1 Creekview 4

A4 #2 Walton 20, A8 #3 Lakeside 6

A7 #1 Centennial 26, A3 #4 North Cobb 0

6A-7A (bottom of bracket)

May 3

A5 #3 Cambridge 17, A1 #2 Harrison 6

A6 #4 North Gwinnett 15, A2 #1 Northgate 5

A3 #2 Hillgrove 18, A7 #3 Parkview 3

A4 #1 Lassiter 20, A8 #4 Evans 0

A6 #2 Johns Creek 22, A2 #3 North Atlanta 1

A5 #1 Milton 19, A1 #4 Sequoyah 0

A4 #3 Roswell 18, A8 #2 Grayson 8

A3 #1 Kennesaw Mountain 17, A7 #4 Dunwoody 0

Round 2

May 7-8

A6 #1 Mill Creek 11, A5 #2 West Forsyth 9

A4 #4 Pope 11, A7 #2 Brookwood 5

A5 #4 Alpharetta 11, A6 #3 Northview 10

A5 #3 Cambridge 17, #4 North Gwinnett 8

A4 #1 Lassiter 17, #2 Hillgrove 5

A5 #1 Milton 18, A6 #2 Johns Creek 2

A3 #1 Kennesaw Mountain 8, #3 Roswell 6

A4 #2 Walton at A7 #1 Centennial

Quarterfinals

May 10-11

A6 #1 Mill Creek 18, A4 #4 Pope 9

A4 #1 Lassiter 8, A5 #3 Cambridge 7

A5 #1 Milton 17, A3 #1 Kennesaw Mountain 2

A4 #2 Walton 12, A5 #4 Alpharetta 8

Semifinals

May 16

A4 #1 Lassiter 12, A6 #1 Mill Creek 10

A5 #1 Milton 15, A4 #2 Walton 5

Finals

May 19

A5 #1 Milton 11, A4 #1 Lassiter 10 

A-5A

May 7-8

A1 #2 St. Pius 9, A4 #3 Whitewater 8

A2 #1 Kell 20, #4 Fellowship Christian 6 

A4#2 McIntosh 14, A1 #3 Decatur 4

A3 #1 Blessed Trinity 17, A2 #4 Walker 2

A3 #2 Wesleyan 14, A2 #3 Lovett 6

A4 #1 Starr’s Mill 20, A4 #1 Woodward Academy 1

A2 #2 Westminster 20, A3 #3 Pinecrest Academy 19

A1 #1 Marist 15, A4 #4 Union Grove 5

Quarterfinals

May 10-11

A2 #1 Kell 16, A1 #2 St. Pius 6

A3 #1 Blessed Trinity 14, A4#2 McIntosh 6

A4 #1 Starr’s Mill 16, A3 #2 Wesleyan 6

A2 #2 Westminster 7, A1 #1 Marist 5

Semifinals

May 15

A3 #1 Blessed Trinity 10, A2 #1 Kell 6

A4 #1 Starr’s Mill 15, A2 #2 Westminster 8

Finals

May 19

A3 #1 Blessed Trinity 15, A4 #1 Starr’s Mill 7


Reader Comments ...