Prep Zone

Atlanta high school sports news from The Atlanta Journal-Constitution

GHSA Girls soccer playoffs: Schedules, scores and brackets


View all the brackets here.

Girls soccer championship schedule

» More: Boys soccer championship schedule

Class AAAAAAABrackets

Round 1

R5 #2 Forsyth Central 4, R6 #3 Collins Hill 2

R7 #1 Parkview 11, R8 #4 South Gwinnett 1

R1 #2 Camden County 3, R2 #3 Newnan 2

R3 #1 Hillgrove 2, R4 #4 Etowah 1

R5 #3 West Forsyth 1, R6 #2 Mill Creek 0

R8 #1 Grayson 3, R7 #4 Norcross 2

R2 #2 Campbell 4, R1 #3 Lowndes 1

R4 #1 Lassiter 2, R3 #4 Kennesaw Mountain 1

R7 #2 Brookwood 2, R8 #3 Archer 1

R5 #1 Milton 1, R6 #4 North Gwinnett 0

R4 #3 Roswell 5, R3 #2 Marietta 0

R1 #1 Tift County 4, R2 #4 Westlake 2

R8 #2 Rockdale County 1 (4), R7 #3 Lakeside 1 (3)

R6 #1 Peachtree Ridge 3, R5 #4 South Forsyth 0

R4 #2 Walton 8, R3 #3 North Paulding 0

R2 #1 East Coweta 4, R1 #4 Colquitt County 0

Round 2

R7 #1 Parkview 2, R5 #2 Forsyth Central 0

R3 #1 Hillgrove 3, R1 #2 Camden County 1

R8 #1 Grayson 2, R5 #3 West Forsyth 1

R4 #1 Lassiter 5, R2 #2 Campbell 0

R5 #1 Milton 1, R7 #2 Brookwood 0

R4 #3 Roswell 7, R1 #1 Tift County 1

R6 #1 Peachtree Ridge 6, R8 #2 Rockdale County 0

R4 #2 Walton 3, R2 #1 East Coweta 0

Quarterfinals

May 4

R7 #1 Parkview 1(3), R3 #1 Hillgrove 1(2)

R4 #1 Lassiter 1, R8 #1 Grayson 0

R5 #1 Milton 1(3), R4 #3 Roswell 1(2)

R4 #2 Walton 1 (4), R6 #1 Peachtree Ridge 1(2)

Semifinals

May 8 

R7 #1 Parkview 2 (7), R4 #1 Lassiter  2 (6)

R5 #1 Milton 1, R4 #2 Walton 0

Finals

May 11-12

R7 #1 Parkview 2, R5 #1 Milton 0

Class AAAAAABrackets

Round 1

R5 #2 Alexander 1, R6 #3 Sequoyah 0

R7 #1 Johns Creek 10, R8 #4 Gainesville 0

R2 #3 Richmond Hill 4, R1 #2 Valdosta 0

R3 #1 Lakeside-Evans 13, R4 #4 Forest Park 0

R6 #2 Harrison 10, R5 #3 Douglas County 0

R7 #4 Alpharetta 4, R8 #1 Dacula 1

R2 #2 Effingham County 1, R1 #3 Houston County 0

R3 #4 Grovetown 10, R4 #1 Tucker 0

R7 #2 Pope 6, R8 #3 Lanier 1

R5 #1 Northgate 0 (4), R6 #4 Allatoona 0 (3)

R3 #2 Greenbrier 11, R4 #3 Jonesboro 0

R1 #1 Lee County 7, R2 #4 Brunswick 2

R7 #3 Dunwoody 2, R8 #2 Apalachee 1

R6 #1 Creekview 11, R5 #4 South Paulding 1

R3 #3 Heritage-Conyers 10, R4 #2 Mundy’s Mill 0

R2 #1 Glynn Academy 9, R1 #4 Northside-Warner Robins 0

Round 2

R7 #1 Johns Creek 2, R5 #2 Alexander 0

R3 #1 Lakeside-Evans 1 (5), R2 #3 Richmond Hill 1 (4)

R7 #4 Alpharetta 1, R6 #2 Harrison 0

R3 #4 Grovetown 1, R2 #2 Effingham County 0

R7 #2 Pope 2, R5 #1 Northgate 1

R3 #2 Greenbrier 4, R1 #1 Lee County 1

R6 #1 Creekview 1 (3), R7 #3 Dunwoody 1 (1)

R2 #1 Glynn Academy 2, R3 #3 Heritage-Conyers 0

Quarterfinals

May 4

R7 #1 Johns Creek 4, R3 #1 Lakeside-Evans 1

R7 #4 Alpharetta 3, R3 #4 Grovetown 0

R7 #2 Pope 1, R3 #2 Greenbrier 0

R2 #1 Glynn Academy 1, R6 #1 Creekview 0

Semifinals

May 8 

R7 #4 Alpharetta 1, R7 #1 Johns Creek 0

R2 #1 Glynn Academy 1, R7 #2 Pope 0

Finals

May 11-12

R7 #4 Alpharetta 3, R2 #1 Glynn Academy 2

Class AAAAABrackets

Round 1

R6 #3 Grady 6, R5 #2 Cross Keys 0

R7 #1 Carrollton 3, R8 #4 Loganville 0

R1 #2 Harris County 4, R2 #3 Ware County 2

R3 #1 McIntosh 8, R4 #4 Jones County 0

R6 #2 Riverwood 10, R5 #3 Arabia Mountain 0

R8 #1 Flowery Branch 8, R7 #4 Kell 2

R1 #3 Warner Robins 3, R2#2 South Effingham 0

R4 #1 Union Grove 3, R3 #4 Fayette County 2

R8 #3 Johnson 8, R7 #2 Rome 1

R5 #1 Chamblee 6, R6 #4 North Springs 0

R3 #2 Starr’s Mill 3, R4 #3 Locust Grove 0

R1 #1 Veterans 7, R2 #4 Wayne County 0

R8 #2 Buford 3, R7 #3 Cass 0

R6 #1 Decatur 9, R5 #4 Southwest DeKalb 0

R3 #3 Whitewater 2, R4 #2 Eagle’s Landing 0

R2 #1 Statesboro 4, R1 #4 Thomas County Central 0

Round 2

R7 #1 Carrollton 1, R6 #3 Grady 0

R3 #1 McIntosh 10, R1 #2 Harris County 0

R8 #1 Flowery Branch 5, R6 #2 Riverwood 2

R4 #1 Union Grove 10, R1 #3 Warner Robins 0

R5 #1 Chamblee 1, R8 #3 Johnson 0

R3 #2 Starr’s Mill 2, R1 #1 Veterans 1

R6 #1 Decatur 5, R8 #2 Buford 1

R3 #3 Whitewater 5, R2 #1 Statesboro 0

Quarterfinals

May 4

R3 #1 McIntosh 3, R7 #1 Carrollton  0

R8 #1 Flowery Branch 3, R4 #1 Union Grove 1

R3 #2 Starr’s Mill 1(6), R5 #1 Chamblee 1(5)

R3 #3 Whitewater 2, R6 #1 Decatur 1 

Semifinals

May 8 

R3 #1 McIntosh 3, R8 #1 Flowery Branch 2

R3 #3 Whitewater 3, R3 #2 Starr’s Mill 0

Finals

May 11-12

R3 #3 Whitewater 1(3), R3 #1 McIntosh 1(1)

Class AAAABrackets

April 26-28

R5 #2 Sandy Creek 3, R6 #3 Southeast Whitfield 2  

R7 #1 Blessed Trinity  5, R8 #4 Oconee County 0

R1 #2 Columbus 5, R2 #3 Howard 0

R4 #4 Salem 4 (4), R3 #1 Richmond Academy 4 (3)

R5 #3 Cartersville 4, R6 #2 Heritage 1

R8 #1 St. Pius X 2, R7 #4 Chestatee 1

R2 #2 Mary Persons 6, R1 #3 Cairo 3

R4 #1 Woodward Academy 10, R3 #4 Cross Creek 0

R7 #2 Marist 7, at R8 #3 Jefferson 1

R5 #1 LaGrange 8, R6 #4 Gilmer 0

R4 #3 Druid Hills 3, R3 #2 Thomson 0

R1 #1 Northside-Columbus 3, R2 #4 Perry 0

R7 #3 White County 1, R8 #2 North Oconee 0

R6 #1 Northwest Whitfield 4, R5 #4 Chapel Hill 1 

R4 #2 Eastside 10, R3 #3 Baldwin 0

R2 #1 Spalding 8, R1 #4 Shaw 0

Round 2 

R7 #1 Blessed Trinity 10, R5 #2 Sandy Creek 0

R1 #2 Columbus 10, R4 #4 Salem 0

R8 #1 St. Pius X 4, R5 #3 Cartersville 0

R4 #1 Woodward Academy 2, R2 #2 Mary Persons 1

R7 #2 Marist 3, R5 #1 LaGrange 0

R1 #1 Northside-Columbus 5, R4 #3 Druid Hills 1

R7 #3 White County 0 (5), R6 #1 Northwest Whitfield 0 (4)

R2 #1 Spalding 5, R4 #2 Eastside 0

Quarterfinals

May 4

R7 #1 Blessed Trinity 4, R1 #2 Columbus 0

R8 #1 St. Pius X 6, R4 #1 Woodward Academy 0

R7 #2 Marist 3, R1 #1 Northside-Columbus 0

R2 #1 Spalding 0(5), R7 #3 White County 0(4)

Semifinals

May 8 

R8 #1 St. Pius X 1 (4), R7 #1 Blessed Trinity 1 (3)

R7 #2 Marist 4, R2 #1 Spalding 1

Finals

May 11-12

R7 #2 Marist 2, R8 #1 St. Pius X 1

Class AAABrackets

April 26-28

R5 #2 Lovett 5, R6 #3 Adairsville 0

R7 #1 Greater Atlanta Christian 8, R8 #4 East Jackson 0

R1 #2 Worth County 2, R2 #3 Liberty County 1

R3 #1 Islands 10, R4 #4 Peach County 0

R5 #3 Pace Academy 4, R6 #2 Sonoraville 0

R7 #4 North Hall at R8 #1 Jackson County

R1 #3 Cook at R2 #2 Long County 

R4 #1 Pike County 10, R3 #4 Windsor Forest 0

R7 #2 Dawson County 8, R8 #3 Monroe Area 1

R5 #1 Westminster 9, R6 #4 Calhoun 0

R3 #2 Savannah Arts 10, R4 #3 Jackson 0

R1 #1 Crisp County 3, R2 #4 Brantley County 0

R7 #3 Lumpkin County 2, R8 #2 Morgan County   0

R6 #1 Bremen 10, R5 #4 Redan 0

R3 #3 Southeast Bulloch at R4 #2 Rutland

R2 #1 Pierce County 10, R1 #4 Dougherty 0

Round 2

R5 #2 Lovett 3, R7 #1 Greater Atlanta Christian 1

R3 #1 Islands 8, R1 #2 Worth County 0

R8 #1 Jackson County 2, R5 #3 Pace Academy 1

R4 #1 Pike County 10, R2 #2 Long County 0

R5 #1 Westminster 8, R7 #2 Dawson County 0

R3 #2 Savannah Arts 3, R1 #1 Crisp County 1

R6 #1 Bremen 7, R7 #3 Lumpkin County 6

R2 #1 Pierce County 4, R4 #2 Rutland 1

Quarterfinals

May 4

R5 #2 Lovett 7, R3 #1 Islands 2

R4 #1 Pike County 2, R8 #1 Jackson County 0

R5 #1 Westminster 9, R3 #2 Savannah Arts 0

R6 #1 Bremen 3, R2 #1 Pierce County 0

Semifinals

May 8

R5 #2 Lovett 0 (5), R4 #1 Pike County 0 (4)

R5 #1 Westminster 7, R6 #1 Bremen 1

Finals

May 11-12

R5 #1 Westminster 3(4), R5 #2 Lovett 3(2)

Class AABrackets

April 26-28

R5 #2 Callaway 10, R6 #3 South Atlanta 1

R7 #1 Model 3, R8 #4 Putnam County 0  

R1 #2 Thomasville 1, R2 #3 Toombs County 0

R3 #1 East Laurens 10, R4 #4 Jefferson County 0

R5 #3 Temple 6,  R6 #2 Douglass 0

R8 #1 Oglethorpe County 6, R7 #4 Rockmart 1

R2 #2 Vidalia 2, R1 #3 Berrien County 1

R4 #1 Harlem 5, R3 #4 Dublin 1

R8 #3 Rabun County at R7 #2 Dade County 

R5 #1 Lamar County 11, R6 #4 Therrell 0

R4 #3 Johnson 4, R3 #2 Bleckley County 2

R1 #1 Fitzgerald 5, R2 #4 Swainsboro 2

R8 #2 Elbert County 2, R7 #3 Coosa 1

R5 #4 Spencer 2, R6 #1 KIPP 1

R4 #2 Screven County 1, R3 #3 Dodge County 0

R2 #1 St. Vincent’s 11, R1 #4 Brooks County 0

Round 2

R7 #1 Model 4, R5 #2 Callaway 3

R3 #1 East Laurens 6, R1 #2 Thomasville 0

R8 #1 Oglethorpe County 11, R5 #3 Temple 1

R4 #1 Harlem 1, R2 #2 Vidalia 0

R5 #1 Lamar County 4, R8 #3 Rabun County 1

R1 #1 Fitzgerald 4, R4 #3 Johnson 2

R8 #2 Elbert County 10, R5 #4 Spencer 0

R2 #1 St. Vincent’s 10, R4 #2 Screven County 0

Quarterfinals

May 4

R3 #1 East Laurens 0(5), R7 #1 Model 0(4)

R8 #1 Oglethorpe County at R4 #1 Harlem

R5 #1 Lamar County 11, R1 #1 Fitzgerald 1

R2 #1 St. Vincent’s 3, R8 #2 Elbert County 0

Semifinals

May 8 

R8 #1 Oglethorpe County 3, R3 #1 East Laurens 2

R2 #1 St. Vincent’s  6, R5 #1 Lamar County 1

Finals

May 11-12

R2 #1 St. Vincent’s 9, R8 #1 Oglethorpe County 0

Class ABrackets

April 26-28

A5 #2 Mount Pisgah 3, A6 #3 Mount Vernon 0

A8 #4 Lakeview Academy 2, A7 #1 Darlington 0

A1 #2 Savannah Country Day 3, A2 #3 Stratford Academy 0

A3 #1 Athens Academy 10, A4 #4 Drew Charter 0

A5 #3 Pinecrest Academy 1, A6 #2 Holy Innocents’ 0

A8 #1 Hebron Christian 10, A7 #4 Morris Innovative 0

A2 #2 Brookstone 6, A1 #3 Savannah Christian 4

A4 #1 Eagles Landing Christian 8, A3 #4 Lake Oconee Academy 0

A8 #3 Towns County 5, A7 #2 Christian Heritage 0

A5 #1 Walker 10, A6 #4 Weber School 0

A4 #3 Landmark Christian at A3 #2 Prince Avenue Christian 

A1 #1 Calvary Day 1, A3 #4 Mount de Sales 0

A7 #3 Trion at A8 #2 Wesleyan 

A6 #1 Paideia 3, A5 #4 Whitefield Academy 0

A4 #2 Atlanta International 4, A3 #3 Aquinas 0

A2 #1 First Presbyterian 10, A1 #4 Treutlen 0

Round 2 

A6 #3 Mount Pisgah 4, A8 #4 Lakeview Academy 0

A3 #1 Athens Academy 1, A1 #2 Savannah Country Day 0

A5 #3 Pinecrest Academy 3, A8 #1 Hebron Christian 0

A4 #1 Eagle’s Landing Christian 4 (7), A2 #2 Brookstone 4 (6)

A5 #1 Walker 5, A8 #3 Towns County 0

A1 #1 Calvary Day 3, A3 #2 Prince Avenue 2

A8 #2 Wesleyan 3, A6 #1 Paideia 2

A2 #1 First Presbyterian Day 4, A4 #2 Atlanta International 0

Quarterfinals

May 4

A3 #1 Athens Academy 3, A6 #3 Mount Pisgah 1

A5 #3 Pinecrest Academy 2,  A4 #1 Eagle’s Landing Christian 1

A1 #1 Calvary Day 0(4), A5 #1 Walker 0(2)

A2 #1 First Presbyterian 2, A8 #2 Wesleyan 0

Semifinals

May 8

A3 #1 Athens Academy 1, A5 #3 Pinecrest Academy 0

A2 #1 First Presbyterian 5, A1 #1 Calvary Day 0

Finals

May 11-12

A2 #1 First Presbyterian 2, A3 #1 Athens Academy 0


Reader Comments ...