Prep Zone

Atlanta high school sports news from The Atlanta Journal-Constitution

Class A boys state tournament schedules, results


BOYS

Class AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAClass AAAAAAClass AAAAAAA

GIRLS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAClass AAAAAAClass AAAAAAA

• Boys Class A-Public tournament brackets

• Boys Class A-Private tournament brackets

BOYS

Class A-Public

First Round

Feb. 16-17

#9 Georgia Military 60, #24 Claxton 46

#8 Woodville-Thompkins BYE

#16 Trion 79, #17 Marion County 69 OT

#1 Calhoun County BYE

#21 Randolph-Clay 64, #12 Wilcox County 63

#5 Montgomery County BYE

#20 Fulton Leadership 65, #13 Treutlen 48

#4 Lanier County BYE

#11 Pelham 54, #23 Washington-Wilkes 57

#7 Macon County BYE

#15 Dooly County 68, #18 Hancock Central 62

#2 Central-Tallbotton BYE

#10 Terrell County 70, #22 Irwin County 66 

#6 Manchester BYE

#19 Drew Charter 66, #14 Clinch County 60

#3 Wilkinson County BYE

Second Round

Feb. 21-22

#9 Georgia Military at #8 Woodville-Thompkins

#16 Trion at #1 Calhoun County

#21 Randolph-Clay at #5 Montgomery County

#20 Fulton Leadership at #4 Lanier County

#10 Terrell County at #7 Macon County

#15 Dooly County at #2 Central-Tallbotton

#11 Pelham at #6 Manchester

#3 Wilkinson County 74, #19 Drew Charter 53

Quarterfinals

Feb. 27-28

Semifinals

March 3

At Valdosta State

4:00 PM

8:00 PM

Finals 

March 7-10

Class A-Private

First Round

Feb. 16-17

#9 Lakeview Academy 85, #24 Landmark Christian 49

#8 Holy Innocents’ BYE

#16 Mt. Vernon 67,  #17 Mt. Pisgah 58

#1 Christian Heritage BYE

#12 Darlington 46, #21 Fellowship Christian 36

#5 North Cobb Christian BYE

#13 Walker 65, #20 Tallulah Falls 64

#4 St. Francis BYE

#10 Stratford Academy 68, #23 Whitfield Academy 50

#7 Greenforest Christian BYE

#15 Wesleyan 49, #18 Athens Academy 41

#2 ELCA BYE

#11 Savannah Christian 50, #22 King’s Ridge 44

#6 Aquinas BYE

#19 Brookstone 48, #14 W.D. Mohammed 47

#3 Prince Avenue Christian BYE

Second Round

Feb. 21-22

#9 Lakeview Academy at #8 Holy Innocents’

#16 Mt. Vernon at #1 Christian Heritage

#12 Darlington at #5 North Cobb Christian

#13 Walker at #4 St. Francis

#10 Stratford Academy at #7 Greenforest Christian

#15 Wesleyan at #2 ELCA

#11 Savannah Christian at #6 Aquinas

#19 Brookstone at #3 Prince Avenue Christian

Quarterfinals

Feb. 27-28

Semifinals

March 2

At Columbus State

4:00 PM

8:00 PM

Finals 

March 7-10

Region 1

Monday

At Quitman County 

#5W Stewart County 70, #6W Webster County 57

#4W Quitman County 64, #7W Chattahoochee County 57

Tuesday

At Quitman County

#5W Stewart County 89, #4W Quitman County 85 (OT)

At Seminole County

#4E Seminole County 76, #5E Baker County 30

Wednesday

At Albany State-West

#2W Terrell County 63,  #3E Miller County 44

#2E Mitchell County 68, #3W Randolph-Clay 51

#1W Calhoun County 79 #4E Seminole County 25

#1E Pelham 71 vs. #5W Stewart County 65

Friday

At Albany State-West

#1W Calhoun County 58, #2E Mitchell County 41

#2W Terrell County 50, #1E Pelham 47

Saturday

At Albany State-West

Championship: #1W Calhoun County 52, #2W Terrell County 43

Region 2

Monday

At Charlton County

#8 Atkinson County 66, #9 Echols County 36

Tuesday

At Echols County

#6 Turner County 65 #7 Charlton County 50

#5 Telfair County 71, #8 Atkinson County 69

Wednesday

At Turner County

#4 Irwin County  65, #5 Telfair County 58

#3 Wilcox County 68, #6 Turner County 61

Friday

At Telfair County

#3 Wilcox County 76, #2 Clinch County 70 

#1 Lanier County 63, #4 Irwin County 54

Saturday

At Telfair County

Championship: Lanier County 69, #3 Wilcox County 59

Region 3

Monday

At Calvary Day

#7E Savannah Country Day 70, #6E McIntosh County Academy 62

#5E Calvary Day 63, #6W Wheeler County 52

Tuesday

At Emanuel County Institute

#3W Emanuel County Institute 60, #5W Johnson County 35

At Jenkins County

#5E Calvary Day 55, #4W Jenkins County

#4E Claxton 63 #7E Savannah Country Day 48

Wednesday

At Jenkins County

#1W Montgomery County 69 vs. #4E Claxton 47

#1E Woodville-Tompkins 56, #5E Calvary Day 38

Thursday

At Jenkins County

#2W Treutlen 62, #3E Portal 39

#2E Savannah Christian 44, #3W Emanuel County Institute 32 

Friday

At Jenkins County

#1W Montgomery County 61, #2E Savannah Christian 41

#2W Treutlen 60, #1E Woodville-Tompkins 59

Saturday

At Jenkins County

Championship: #1W Montgomery County 79, #2W Treutlen 74

Region 4

Monday

At Dooly County

#4E Schley County 64, #5E Taylor County 58

#3E Hawkinsville 71, #6E Crawford County 57

At Marion County

#3W Brookstone 69, #6W St. Anne-Pacelli 45

#4W Marion County 81, #5W Greenville 80

Tuesday

At Dooly County

#4E Schley County 72, #3E Hawkinsville 60

At Marion County

#3W Brookstone 67, #4W Marion County 51

Thursday

At Manchester

#2E Dooly County 59, #3W Brookstone 45

#2W Manchester 65, #4E Schley County 44

Friday

At Macon County

#1W Central-Talbotton 55, #2E Dooly County 45

#2W Manchester 79, #1E Macon County 73 (OT)

Saturday

At Macon County

Consolation, #2E Dooly County 

Championship: #1W Central-Talbotton 49, #2W Manchester 48

Region 5

Monday 
At Galloway


#5N SACA 62, #8N Galloway 47
#7N Paideia 53, #6N AIS 42


At Elite Scholars
#5S Elite Scholars 59, #8S Strong Rock 46
#7S Our Lady of Mercy 68, #6S Landmark Christian 65


Tuesday 
At Galloway
#4N WD Mohammed 63#5N SW Atlanta Christian 62
#3N Mt. Vernon Presbyterian 61, #7N Paideia 46


At Elite Scholars
#4S Fulton Leadership 58, #5S Elite Scholars 51
#3S Drew Charter 69, #7S Our Lady of Mercy 46


Wednesday 
At Holy Innocents’
#1N Holy Innocents’ 74, #4S Fulton Leadership 64

#2N Greenforest 68, #3N MVPS 53

#1S ELCA 67, #4N WD Mohammed 24
#3S Drew Charter 63, #2S Wesleyan 50
 

Friday 
At Holy Innocents’
#2N Greenforest 80, #1N Holy Innocents’ 73
#1S ELCA 70, #3S Drew Charter 56
  

Saturday 
At Holy Innocents’

Championship: #1S Eagles Landing Christian 64, #2N Greenforest 54

Region 6

Monday 

At Mount Zion
#4A Trion 82, #5A Mt. Zion 79
#3A Darlington 53, #6A Gordon Lee 50
#2A Christian Heritage 82, #7A Bowdon 53

At St. Francis
#8B Whitefield Academy 59, #5B King’s Ridge 44
#6B Mount Paran 39, #7B Pinecrest Academy 38

Tuesday 

At St. Francis
#4B Fellowship Christian 58 vs. #8B Whitefield Academy 53 
#3B Mount Pisgah 54, #6B Mount Paran Christian 41

Wednesday 

At St. Francis
#2B Walker 61, #3A Darlington 59
#1A North Cobb Christian 61,  #4B Fellowship Christian 46
#2A Christian Heritage 63, #3B Mount Pisgah 43
#1B St. Francis 81, #4A Trion 36

Friday
 
At St. Francis
#1A North Cobb Christian 83, #2B Walker 54
#2A Christian Heritage 64, #1B St. Francis 62

Saturday 
At St. Francis

Championship: #2 Christian Heritage 71, #1A North Cobb Christian 47

Region 7

Region 7

Wednesday 

At Stratford Academy
#2E Georgia Military 77, #3W Twiggs County 58
#2W Wilkinson County 68, #3E Washington-Wilkes 36
#1E Aquinas 68, #4W First Presbyterian Day 33
#1W Stratford Academy 67, #4E Hancock Central 53
 
Friday 
 
At Georgia Military
#2E GMC 49, #1W Stratford 46
#2W Wilkinson 61, #1E Aquinas 56
 
Saturday 
At Georgia Military
Consolation: #1E Aquinas 64, #1W Stratford 59
Championship: #2W Wilkinson 58, #2E GMC 54

Region 8

Saturday

At Commerce

#5N Towns County 69, #6N Commerce 49

Monday

#4S Athens Christian 53, #5N Towns County 40

#4N Riverside Military 59, #5S Providence Christian 35

Tuesday

#1S Prince Avenue Christian 57 vs. #4N Riverside Military, 41

#1N Lakeview Academy 55, #4S Athens Christian 40

Wednesday

#2S Athens Academy 52, #3N Tallulah Falls 41

#3S George Walton Academy 70, #2N Hebron Christian 67

Friday

#1S Prince Avenue Christian 60, #3S George Walton Academy 48

#2S Athens Academy 44, #1N Lakeview Academy 40

Saturday

Championship: #1S Prince Avenue Christian 40, #2S Athens Academy 38


Reader Comments ...