breaking news

2 women arrested in beating, stabbing of Applebee’s waitress

Prep Zone

Atlanta high school sports news from The Atlanta Journal-Constitution

Class AAAAAAA girls state tournament schedules, results


GIRLS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAClass AAAAAA

BOYS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAClass AAAAAAClass AAAAAAA

• Girls Class AAAAAAA tournament brackets

Girls

Class AAAAAAA

First Round

February 16-17

R5#2 South Forsyth 50, R6#3 North Gwinnett 47

R7#1 Norcross 75, R8#4 Archer 65

R1#2 Tift County 50, R2#3 Pebblebrook 38

R3#1 McEachern 71, R4#4 Etowah 18

R5#3 Lambert vs. R6#2 Mill Creek

R8#1 Newton 77, R7#4 Central Gwinnett 47

R1#3 Colquitt County 56, R2#2 Wheeler 44

R4#1 Cherokee 48, R3#4 North Cobb 46

R8#3 Grayson 57, R7#2 Brookwood 50

R5#1 North Forsyth 51, R6#4 Mountain View 25

R4#3 Roswell vs. R3#2 Hill Grove

R2#4 Campbell 51, R1#1 Lowndes 49

R8#2 South Gwinnett 56, R7#3 Parkview 46

R5#4 West Forsyth vs. R6#1 Collins Hill

R3#3 Marietta 79, R4#2 Woodstock 45

R2#1 Westlake 68, At Large Camden County 43

Second Round

February 21-22

R7#1 Norcross 74, R5#2 South Forsyth 54

R3#1 McEachern 81, R1#2 Tift County 53

R8#1 Newton 46, R5#3 Lambert 40

R4#1 Cherokee 64, R1#3 Colquitt County 42

R5#1 North Forsyth 56, R8#3 Grayson 40

R3#2 Hillgrove 65, R2#4 Campbell 60

R6#1 Collins Hill 75, R8#2 South Gwinnett 46

R2#1 Westlake 72, R3#3 Marietta 49

Quarterfinals

February 27-28

R3#1 McEachern 67, R7#1 Norcross 62 (OT)

R8#1 Newton 70,R4#1 Cherokee 68

R5#1 North Forsyth 68, R3#2 Hillgrove 63

R2#1 Westlake 59, R6#1 Collins Hill 34

Semifinals

March 3

At Buford City Arena

R8#1 Newton 65, R3#1 McEachern 57 

R2#1 Westlake 52, R5#1 North Forsyth 44

Finals

At Georgia Tech

March 10, 6 p.m.

R2#1 Westlake 60, R8#1 Newton 45

Region 1

At Tift County

Tuesday

#4 Tift County 44, #3 Camden County 41

Thursday

#4 Tift County 58, #2 Colquitt County 50

Friday

Championship: #1 Lowndes 59, #4 Tift County 49

Region 2 

Monday

At East Coweta

#4 Pebblebrook 57, #5 Newnan 42

#3 Campbell 57, #6 East Coweta 37

Thursday

At Wheeler

#1 Westlake 72, #4 Pebblebrook 44

#2 Wheeler 54, #3 Campbell 43

Saturday

At Wheeler

3rd/4th playoff: #4 Pebblebrook 55, #3 Campbell 51

Championship: #1 Westlake 56, #2 Wheeler 43

Region 3 

At Hillgrove

Wednesday

#3 North Cobb 65, #6 North Paulding 45

#4 Marietta 41, #5 Kennesaw Mountain 23

Friday

#1 McEachern 49, #4 Marietta 48

#2 Hillgrove 53, #3 North Cobb 34

Saturday

3rd/4th playoff: #4 Marietta 54, #3 North Cobb 44

Championship: #1 McEachern 75, Hillgrove 58

Region 4 

At Roswell

Tuesday

#3 Woodstock 58, #6 Walton 52

#5 Etowah 41, #4 Lassiter 32

Thursday

#1 Cherokee 67, #5 Etowah 23

#3 Woodstock 56, #2 Roswell 48

Friday

3rd/4th playoff: #2 Roswell 55, #5 Etowah 37

Championship: #1 Cherokee 64, #3 Woodstock 18

Region 5 

At South Forsyth

Tuesday

#3 South Forsyth 80, #6 Milton 25

#5 West Forsyth 30, #4 Forsyth Central 29

Wednesday

#3 South Forsyth 55, #2 Lambert 43

#1 North Forsyth 62. #5 West Forsyth 18

Friday

3rd/4th playoff: #2 Lambert 66, #5 West Forsyth 30

Championship: #1 North Forsyth 49, #3 South Forsyth 34

Region 6 

At Mountain View

Tuesday

#4 North Gwinnett 45, #5 Duluth 31

#3 Mill Creek 69, #6 Discovery 33

#2 Mountain View 69, #7 Peachtree Ridge 33

Thursday

#3 Mill Creek 58, #2 Mountain View 54

#1 Collins Hill 73, #4 North Gwinnett 38

Saturday

3rd/4th playoff: 

#4 North Gwinnett 54, #2 Mountain View 48

Championship: #1 Collins Hill 73, #3 Mill Creek 38

Region 7 

At Central Gwinnett

Monday

#6 Berkmar 36, #7 Meadowcreek 24

Tuesday

#4 Central Gwinnett 61, #5 Lakeside 51

#3 Parkview 51, #6 Berkmar 8

Wednesday

#2 Brookwood 67, #3 Parkview 41

#1 Norcross 64, #4 Central Gwinnett 23

Friday

3rd/4th playoff: #3 Parkview 60, #4 Central Gwinnett 42

Championship: #1 Norcross 60, #2 Brookwood 33

Region 8 

At Newton

Wednesday

#4 Grayson 61, #5 Rockdale County 44

#3 Archer 57, #6 Shiloh 44

Friday

#2 South Gwinnett 55, #3 Archer 47

#1 Newton 71, #4 Grayson 38

Saturday

3rd/4th playoff: #4 Grayson 66, #3 Archer 44

Championship: #1 Newton 59, #2 South Gwinnett 44





Reader Comments ...