Prep Zone

Atlanta high school sports news from The Atlanta Journal-Constitution

Class AAAAAAA boys state tournament schedules, results


BOYS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAClass AAAAAA

GIRLS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAClass AAAAAAClass AAAAAAA

• Boys Class AAAAAAA tournament brackets

BOYS

Class AAAAAAA

First Round

Feb. 16-17

R6#3 Duluth 80, R5#2 West Forsyth 55

R7#1 Norcross 77, R8#4 Archer 62

R2#3 Westlake 57, R1#2 Colquitt County 51

R3#1 McEachern 71, R4#4 Walton 47

R6#2 Mountain View 78, R5#3 Milton 43

R8#1 Newton 92, R7#4 Central Gwinnett 63

R2#2 Pebblebrook 79, Collins Hill 56

R4#1 Etowah 48, R3#4 North Cobb 30

R7#2 Meadowcreek 43, R8#3 South Gwinnett 32

R5#1 Lambert 85, R6#4 Mill Creek 61

R4#3 Woodstock 73, R3#2 Kennesaw Mountain  67

R2#4 Campbell 72, R1#1 Tift County 64

R8#2 Grayson 62, Berkmar 48

R6#1 Peachtree Ridge 53, R5#4 South Forsyth 38

R4#2 Roswell 62, R3#3 Hillgrove 49

R2#1 Wheeler 67, R1 #3 Lowndes 56

Second Round 

Feb. 21-22

R7#1 Norcross 88, R6#3 Duluth 63

R3#1 McEachern 87, R2#3 Westlake 49

R8#1 Newton  85, R6#2 Mountain View 81 

R2#2 Pebblebrook 64, R4#2 Roswell 44

R7#2 Meadowcreek 56, R5#1 Lambert 47

R2#4 Campbell 79, R4#3 Woodstock 71

R8#2 Grayson 75, R6#1 Peachtree Ridge 66

R2#1 Wheeler 60, R4#1 Etowah 57 (2OT)

Quarterfinals 

 

Feb. 27-28

R2#2 Pebblebrook at R8#2 Grayson

R2#4 Campbell at R7#2 Meadowcreek 

R3#1 McEachern at R7#1 Norcross 

R2#1 Wheeler at R8#1 Newton

Semifinals 

March 3

At Buford City Arena

4:00 PM

8:00 PM

Finals 

March 7-10

Region 1

At Tift County

Tuesday

#3 Colquitt County 61, #4 Camden County 46

Thursday

#3 Colquitt County 65, #2 Lowndes 55

Friday

Championship: #1 Tift County 58, #3 Colquitt County 44

Region 2 

Tuesday

At East Coweta

#3 Campbell 69,  #6 Newnan 41

#4 Westlake 66, #5 East Coweta 63

Friday

At Wheeler

#1 Pebblebrook 53, #4 Westlake 44

#2 Wheeler 88, #3 Campbell 63

Saturday

At Wheeler

3rd/4th playoff: #4 Westlake 89, #3 Campbell 65

Championship: #1 Pebblebrook 61, #2 Wheeler 60

Region 3 

At Hillgrove

Tuesday

#3 Kennesaw Mountain 64, #6 North Paulding 47

#5 Hillgrove 51, #4 Marietta 48

Friday

#1 McEachern 71, #5 Hillgrove 41

#3 Kennesaw Mountain 75, #2 North Cobb 50

Saturday

3rd/4th playoff: #5 Hillgrove 52, #2 North Cobb 36

Championship: #1 McEachern 87, #3 Kennesaw Mountain 71

Region 4 

At Roswell

Tuesday

#3 Roswell 65, #6 Lassiter 46

#4 Woodstock 75, #5 Cherokee 61

Thursday

#1 Etowah 73, #4 Woodstock 59

#3 Roswell 48, #2 Walton 46

Friday

3rd/4th playoff: #4 Woodstock 60, #2 Walton 57

Championship: #1 Etowah 65, #3 Roswell 54

Region 5 

At South Forsyth

Tuesday

#3 West Forsyth 71, #6 North Forsyth 34

#4 South Forsyth 57, #5 Forsyth Central 52

Wednesday

#3 West Forsyth 81, #2 Milton 67

#1 Lambert 56, #4 South Forsyth 44

Friday

3rd/4th playoff: #2 Milton 75, #4 South Forsyth 49

Championship: #1 Lambert 71,  #3 West Forsyth 52

Region 6 

At Mountain View

Wednesday

#4 Duluth 47, #5 Discovery 44

#6 Mill Creek 52, #3 Collins Hill 48 (OT)

#2 Mountain View 81, #7 North Gwinnett 46

Friday

#2 Mountain View 71, #6 Mill Creek 55

#1 Peachtree Ridge 43, #4 Duluth 40

Saturday

3rd/4th playoff: #4 Duluth 68, #6 Mill Creek 59

Championship: #1 Peachtree Ridge 54, #2 Mountain View 50

Region 7 

At Central Gwinnett

Monday

#7 Brookwood 62, #6 Parkview 48

Tuesday

#5 Central Gwinnett 68, #4 Lakeside 64 (OT)

#3 Berkmar 58, #7 Brookwood 53

Wednesday

#2 Meadowcreek 58, #3 Berkmar 47

#1 Norcross 72, #5 Central Gwinnett 55

Friday

3rd/4th playoff: #3 Berkmar 59, #5 Central Gwinnett 58

Championship: # 1 Norcross 53, #2 Meadowcreek 52

Region 8 

At Newton

Wednesday

#5 Archer 66, #4 Rockdale County 48

#6 South Gwinnett 50, #3 Shiloh 48

Friday

#2 Grayson 71, #6 South Gwinnett 70

#1 Newton 83, #5 Archer 63

Saturday

3rd/4th playoff: 

#6 South Gwinnett 51, #5 Archer 47

Championship: #1 Newton 79, #2 Grayson 63


Reader Comments ...