Prep Zone

Atlanta high school sports news from The Atlanta Journal-Constitution

Class AAAA girls state tournament schedules, results


GIRLS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAAClass AAAAAAClass AAAAAAA

BOYS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAClass AAAAAAClass AAAAAAA

• Girls Class AAAA tournament brackets

Class AAAA

First Round

Feb. 16-17

R5#2 LaGrange 59, R6#3 Heritage-Catoosa 50

R7#1 Marist 36, R8#4 St. Pius 22

R1#2 Americus-Sumter 54, R2#3 Perry 32

R3#1 Burke County 57, R4#4 North Clayton 44

R6#2 Pickens 65, R5#3 Troup County 41

R8#1 Jefferson 43, R7#4 Chestatee 38

R2#2 Upson-Lee 67, R1#3 Westover 62

R4#1 Henry County 69, R3#4 Thomson 31

R8#3 North Oconee 53, R7#2 White County 51

R5#1 Sandy Creek 45, R6#4 Gilmer 33

R3#2 Baldwin 68, R4#3 Woodward Academy 59

R1#1 Carver-Columbus 57, R2#4 West Laurens 32

R8#2 Madison County 50, R7#3 West Hall 32

R6#1 Northwest Whitfield 42, R5#4 Central-Carroll 25

R4#2 Luella 74, R3#3 Cross Creek 48

R2#1 Spalding 74, R1#4 Shaw 40

Second Round

Feb. 21-22

R7#1 Marist 59, R5#2 LaGrange 48

R1#2 Americus-Sumter 39, R3#1 Burke County 25

R8#1 Jefferson 62, R6#2 Pickens 40

R4#1 Henry County 82, R2#2 Upson-Lee 61

R8#3 North Oconee 47, R5#1 Sandy Creek 45

R1#1 Carver-Columbus 84, R3#2 Baldwin 65

R8#2 Madison Co. 59, R6#1 NW Whitfield 46

R2#1 Spalding 63, R4#2 Luella 56

Quarterfinals

Feb. 27-28

R1#2 Americus-Sumter vs. R7#1 Marist

R4#1 Henry County vs. R8#1 Jefferson

R1#1 Carver-Columbus vs. R8#3 North Oconee

R2#1 Spalding vs. R8#2 Madison County

Semifinals

March 2

At Fort Valley State

2:00 PM

6:00 PM

Finals

March 7-10

Region 1

Monday  

At Columbus

#5 Columbus 74, #8 Northside-Columbus 28

At Shaw

#7 Hardaway 71, #6 Cairo 62

Tuesday 

At Northside-Columbus

#4 Shaw 51, #5 Columbus 44

At Carver-Columbus

#3 Americus-Sumter 36, #7 Hardaway 35

Thursday

At Americus-Sumter

#3 Americus-Sumter 53, #2 Westover 47

#1 Carver-Columbus 68,  #4 Shaw 39

Friday

At Americus-Sumter 

Consolation, #2 Westover 48, #4 Shaw 37

Championship, #1 Carver-Columbus 61, #3 Americus-Sumter 50

 

Region 2

At Mary Persons

Monday

#3 Upson-Lee 57, #6 Mary Persons 37

#4 Perry 62, # 5 Howard 56

Wednesday

#3 Upson-Lee 65, #2 West Laurens 61

#1 Spalding 64, #4 Perry 35

Friday

Consolation: #4 Perry 62, #2 West Laurens 56

Championship: #1 Spalding 72, #3 Upson-Lee 37

 

Region 3

Tuesday

At Cross Creek

#4 Thomson W vs. #5 Richmond Academy L

#3 Cross Creek 73, #6 Hephzibah 8

Thursday

At Baldwin

#2 Burke County 53, #3 Cross Creek 49

#1 Baldwin vs. #4 Thomson, 7:00

Friday

At Baldwin

Consolation, #3 Cross Creek 38, #4 Thomson 34

Championship, #2 Burke County 66, #1 Baldwin 61

Region 4

At Luella 

Monday 

#5 Woodward Academy 45, #4 Eastside 41

#3 North Clayton 55, #6 Druid Hills 38

#2 Luella 78, #7 Salem 19

Thursday

#2 Luella 87, #3 North Clayton 30

#1 Henry County 73, #5 Woodward 58

Friday

Consolation, #5 Woodward Academy 53, #3 North Clayton 45

Championship, #1 Henry County 73, #2 Luella 48

 

Region 5

Monday

At Cartersville

#7 Chapel Hill 33, #6 Cartersville 31

Tuesday

At Troup County 

#4 Central-Carroll 54, #5 Cedartown 51 OT

#3 Troup County 49, #7 Chapel Hill 30

Thursday

At LaGrange

#2 Sandy Creek 46, #3 Troup 44

#1 LaGrange 45, #4 Central-Carroll 21

Saturday

At LaGrange

Consolation, #3 Troup 47, #4 Central-Carroll 31

Championship, #2 Sandy Creek 44, #1 LaGrange 38

 

Region 6

At Southeast Whitfield

Monday

#4 Gilmer 53, #5 LaFayette 31

#3 Heritage-Catoosa 68, #6 Ridgeland 31

#2 Pickens 73, #7 Southeast Whitfield 24

Thursday

#2 Pickens 52, #3 Heritage 43

#1 Northwest Whitfield 62, #4 Gilmer 22

Friday

Consolation, #3 Heritage W, #4 Gilmer L

Championship, #1 Northwest Whitfield 36, #2 Pickens 34

 

Region 7

At West Hall

Tuesday

#4 Chestatee 49, #5 Blessed Trinity 27 

Thursday

#3 White County 58, #2 West Hall 51

#1 Marist 43, #4 Chestatee 39

Friday

Consolation, #2 West Hall 59, #4 Chestatee 57

Championship, #1 Marist 39, #3 White County 24

 

Region 8

At Jefferson

Tuesday

#5 North Oconee 40, # 4 Stephens County 32

#3 Jefferson 56, #6 Oconee County 36  

Thursday

#3 Jefferson 53, #2 St. Pius 42

#1 Madison County 46, #5 North Oconee 33

Friday

Consolation, #5 North Oconee 40, #2 St. Pius 35

Championship, #3 Jefferson 67, #1 Madison County 54


Reader Comments ...