BOYS
Class A | Class AA | Class AAA | Class AAAAA | Class AAAAAA | Class AAAAAAA
GIRLS
Class A | Class AA | Class AAA | Class AAAA | Class AAAAA | Class AAAAAA | Class AAAAAAA
• Boys Class AAAA tournament brackets
Class AAAA First Round
Feb. 16-17
R5#2 Cartersville 73, R6#3 Heritage-Catoosa 35
R7#1 Blessed Trinity 55, R8#4 Madison County 45
R1#2 Americus-Sumter 66, R2#3 Spalding 33
R3#1 Baldwin 71, R4#4 Druid Hills 45
R5#3 Troup 56, R6#2 Northwest Whitfield 54 (OT)
R8#1 St. Pius 76, R7#4 White County 34
R1#3 Carver-Columbus 81, R2#2 Mary Persons 64
R4#1 Woodward Academy 80, R3#4 Hephzibah 64
R8#3 Stephens County 68, R7#2 Marist 44
R5#1 Sandy Creek 101, R6#4 Ridgeland 43
R3#2 Burke County 72, R4#3 Henry County 67
R1#1 Westover 63, R2#4 Perry 58
R8#2 Jefferson 62, R7#3 West Hall 48
R6#1 at LaFayette 75, R5#4 LaGrange 58
R4#2 Salem 71, R3#3 Thomson 37
R2#1 Upson-Lee 65, R1#4 Northside-Columbus 34
Second Round
Feb. 21-22
R5#2 Cartersville 58, R7#1 Blessed Trinity 56
R3#1 Baldwin 60 at R1#2 Americus-Sumter 57
R8#1 St. Pius X 66, R5#3 Troup 46
R1#3 Carver-Columbus 58, R4#1 Woodward Academy 53
R5#1 Sandy Creek 72, R8#3 Stephens County 53
R3#2 Burke County 73, R1#1 Westover 71
R6#1 LaFayette 53, R8#2 Jefferson 51
R2#1 Upson-Lee 52, R4#2 Salem 44
Quarterfinals
Feb. 27-28
R2#1 Upson-Lee 70, R6#1 LaFayette 40
R3#1 Baldwin 61, R5#2 Cartersville 52
R5#1 Sandy Creek 64, R3#2 Burke County 44
R8#1 St. Pius X 77, R1#3 Carver-Columbus 65
Semifinals
March 2
At Fort Valley State
R8#1 St. Pius X 66, R3#1 Baldwin 61
R2#1 Upson-Lee 52, R5#1 Sandy Creek 51
Finals
At Georgia Tech
March 10, 4 p.m.
R2#1 Upson-Lee 70, R8#1 St. Pius X 54
Region 1
Monday
#5 Columbus 65, # 8 Cairo 55
#6 Shaw 65, #7 Hardaway 60
Tuesday
At Northside-Columbus
#4 Northside-Columbus 81 vs. #5 Columbus 74
At Carver-Columbus
#3 Carver-Columbus 68, #6 Shaw 59
Thursday
At Americus-Sumter
# 2 Westover 67, #3 Carver-Columbus 62
#1 Americus-Sumter 88, #4 Northside-Columbus 58
Friday
At Americus-Sumter
Consolation, #3 Carver-Columbus 59, #4 Northside-Columbus 55
Championship, #2 Westover 67, #1 Americus-Sumter 57
Region 2
At Mary Persons
Monday
#3 Spalding 62, #6 Howard 40
#4 Perry 52, #5 West Laurens 49
Wednesday
#2 Mary Persons 77, #3 Spalding 57
#1 Upson-Lee 74 vs. #4 Perry 58
Friday
Consolation, #3 Spalding 56, #4 Perry 55
Championship, #1 Upson-Lee 78, #2 Mary Persons 56
Region 3
Tuesday
At Cross Creek
#5 Hephzibah 54, Richmond Academy 47
#6 Thomson 70, #3 Cross Creek 58
Thursday
At Baldwin
#2 Burke County 63, #6 Thomson 44
#1 Baldwin 76, #5 Hephzibah 57
Friday
At Baldwin
Consolation, #6 Thomson 55, #5 Hephzibah 51
Championship, #1 Baldwin 47 #2 Burke County 40
Region 4
At Luella
Tuesday
#5 Druid Hills 73, #4 North Clayton 58
#3 Woodward Academy 68, #6 Eastside 61
#2 Henry County 87 vs. #7 Luella 57
Thursday
#3 Woodward Academy 71, #2 Henry County 68
#1 Salem 61, #4 Druid Hills 49
Friday
Consolation: #2 Henry County 57, #4 Druid Hills 55
Championship: #3 Woodward Academy 66 vs. #1 Salem 55
Region 5
Monday
At Cartersville
#6 Chapel Hill 72, #7 Central-Carroll 58
Wednesday
At LaGrange
#4 Troup County 46 vs. #5 Cedartown 32
#3 LaGrange 62, #6 Chapel Hill 59
Friday
At Sandy Creek
#2 Cartersville 69, #3 LaGrange 55
#1 Sandy Creek 76, #4 Troup County 47
Saturday
At LaGrange
Consolation, #4 Troup 62, #3 LaGrange 50
Championship, #1 Sandy Creek 62, #2 Cartersville 51
Region 6
At Southeast Whitfield
Tuesday
#5 Ridgeland 49, #4 Southeast Whitfield 40
#3 Heritage-Catoosa 59, #6 Gilmer 42
#2 Northwest Whitfield 83, #7 Pickens 48
Thursday
#2 NW Whitfield 69, #3 Heritage-Catoosa 52
#1 LaFayette 64, #5 Ridgeland 36
Friday
Consolation, #3 Heritage-Catoosa 63, #5 Ridgeland 53
Championship, #1 LaFayette 72, #2 NW Whitfield 56
Region 7
Tuesday
At Chestatee
#5 West Hall 77, #4 Chestatee 65
Thursday
At West Hall
#3 Marist 51, #4 White County 42
#1 Blessed Trinity 72, #5 West Hall 45
Saturday
At West Hall
Consolation, #4 White County vs. #5 West Hall 4:30
Championship, #3 Marist vs. #1 Blessed Trinity 7:30
Region 8
At Jefferson
Tuesday
#5 Madison County 54, #4 Oconee County 47
#3 Stephens County 58 vs. #6 North Oconee 30
Thursday
#2 Jefferson 64, #3 Stephens County 62
#1 St. Pius 79, #5 Madison County 46
Friday
Consolation, #3 Stephens County 84, #5 Madison County 56
Championship, #1 St. Pius 82, #2 Jefferson 50
About the Author