You have reached your limit of free articles this month.

Enjoy unlimited access to myAJC.com

Starting at just 99¢ for 8 weeks.

GREAT REASONS TO SUBSCRIBE TODAY!

  • IN-DEPTH REPORTING
  • INTERACTIVE STORYTELLING
  • NEW TOPICS & COVERAGE
  • ePAPER
X

You have read of premium articles.

Get unlimited access to all of our breaking news, in-depth coverage and bonus content- exclusively for subscribers. Starting at just 99¢ for 8 weeks

X

Welcome to myAJC.com

This subscriber-only site gives you exclusive access to breaking news, in-depth coverage, exclusive interactives and bonus content.

You can read free articles of your choice a month that are only available on myAJC.com.

AJC girls All-State basketball teams


All-classification player of the year: Mikayla Coombs, Wesleyan

Class AAAAAAA

Player of the year: Que Morrison, McEachern

Coach of the year: Phyllis Arthur, McEachern

First team

G Endia Banks, Duluth, 5-8, Sr.

G Vanessa Blagmon, Norcross, 5-8, Sr.

F N’dea Jones, Brookwood, 6-3, Sr.

G Que Morrison, McEachern, 5-9, Sr.

F Autumn Newby, Archer, 6-3, Sr.

Second team

G Diamond Hall, Colquitt County, 5-8, Jr.

F Simone Lett, Pebblebrook, 6-0, Jr.

G Tehya Lyons, Norcross, 5-7, Jr.

G Taylor Mason, Norcross, 5-8, Sr.

G Lyndsey Whilby, McEachern, 5-9, Sr.

Honorable mention: Lexii Chatman, Newton; M.E. Craven, Lambert; Kasey Cwalina, Roswell; Za’Nautica Downs, Colquitt County; Bria Harmon, Collins Hill; Olivia Herrera, Cherokee; Taylor Hosendove, Westlake; Linsey Marchese, Archer; Audrey McElhaney, Tift County; Morgan Simmons, Mill Creek

Class AAAAAA

Player of the year: Kamiyah Street, Mays

Coach of the year: Chantay Frost, Mays

First team

G Destiny Marshall, Grovetown, 5-10, Sr.

C Olivia Nelson-Ododa, Winder-Barrow, 6-4, Jr.

G Kamiyah Street, Mays, 5-5, Sr.

F Shannon Titus, Northview, 5-11, Sr.

G Sydne Wiggins, Harrison, 5-9, Sr.

Second team

F Ashlee Austin, Northview, 6-2, So.

G Arsula Clark, Douglas County, 5-9, Sr.

G Siena Gore, Chattahoochee, 5-8, Sr.

G Taylor Hawks, Gainesville, 5-5, Sr.

G Saadia Munford, Jonesboro, 5-7, Sr.

Honorable mention: Bria Bass, Tucker; Genesis Bryant, Lovejoy; Lainey Gosnell, Habersham Central; Sydney Grayden, Greenbrier; Naomi Holloway, Stephenson; Audrey Jordan, Harrison; Allison Luly, Creekview; Amari Robinson, Douglas County; Sydney Tanguilig, Johns Creek; Destiny Thomas, Tri-Cities

Class AAAAA

Player of the year: Tory Ozment, Buford

Coach of the year: Gene Durden, Buford

First team

F Deasia Merrill, Villa Rica, 6-3, So.

G Tory Ozment, Buford, 6-0, Jr.

C Andeija Puckett, Griffin, 6-2, Sr.

G Jada Walton, Southwest DeKalb, 5-10, Sr.

F Taniyah Worth, Flowery Branch, 6-1, Jr.

Second team

C Jessika Carter, Harris County, 6-5, Jr.

G Kezia Holmes, Warner Robins, 5-9, Sr.

F Nadia Marshall, Bainbridge, 5-9, Jr.

G Zamiya Passmore, Locust Grove, 5-5, So.

C Alexis Poole, Stockbridge, 6-2, Sr.

Honorable mention: Dominique Banks, Jackson-Atlanta; Taylor Brown, Carrollton; Taziha Fanning, Harris County; Da’Ja Green, Morrow; Kiera Howard, Eagle’s Landing; Kiana Johnson, Lithia Springs; Taylor Jones, Decatur; Lacy Robins, Statesboro; Julianne Sutton, Flowery Branch; Ogheneruona Uwusiaba, Southwest DeKalb

Class AAAA

Player of the year: Tatyana Wyatt, Columbus

Coach of the year: Joe Cherrone, Columbus

First team

C Ariyah Copeland, Columbus, 6-3, Sr.

C Alana Davis, Cross Creek, 6-1, Sr.

G Brooke Moore, Henry County, 5-6, Jr.

G Jasmine Robinson, Richmond Academy, 5-6, Sr.

F Tatyana Wyatt, Columbus, 6-3, Sr.

Second team

G Bria Clemmons, Northwest Whitfield, 5-8, Sr.

G Abbie Franklin, Jefferson, 5-8, Sr.

G Mariah Igus, Carver-Columbus, 5-9, Jr.

G Anna McKendree, West Hall, 5-8, Jr.

F Timia Swanson, Americus-Sumter, 5-9, Sr.

Honorable mention: Jordan Bailey, Madison County; Kiana Banks, Spalding; Lindsey Caudell, Chestatee; Dalania Clardy, North Clayton; Olivia Cochran, Hardaway; Kirondria Smith, Perry; Sydney Smith, Heritage-Catoosa; ShanQuaylia Stanton, Sandy Creek; Breanna Stephens, Chapel Hill; Emma Weynand, North Oconee

Class AAA

Player of the year: Alexis Pierce, Johnson-Savannah

Coach of the year: Olufemi Gordon, Beach

First team

G Daishai Almond, Peach County, 5-9, Jr.

G Robyn Benton, Greater Atlanta Christian, 5-9, Jr.

F Jana Johns, Calhoun, 5-9, Sr.

G Alexis Pierce, Johnson-Savannah, 5-9, Sr.

G Maeisha Teasley, Hart County, 5-6, Sr.

Second team

F Quinn Barry, Lovett, 5-8, Sr.

G Jabrekia Bass, Beach, 5-7, Jr.

F Jada Clowers, Central-Macon, 6-1, Jr.

G Tatyana Davis, Morgan County, 5-9, Sr.

G Kylah Mize, East Hall, 5-8, Sr.

Honorable mention: Alexis Boykin, Haralson County; Jazzmyn Elston, Lakeview-Fort Oglethorpe; Kashay Hankerson, Tattnall County; Judasia Hills, Beach; Jayda Jackson, Cedar Grove; Alissa Jones, Monroe; Mya Jones, Franklin County; Kaylee Sticker, Dawson County; Taylor Sutton, Greater Atlanta Christian; Sy’Marieona Williams, Johnson-Savannah

Class AA

Player of the year: De’Sha Benjamin, Laney

Coach of the year: Otis Smart, Laney

First team

F De’Sha Benjamin, Laney, 5-11, Jr.

G Julianne Brown, Bryan County, 5-6, Sr.

C Sabree Gallishaw, Washington, 6-4, Sr.

C Victaria Saxton, Model, 6-0, Jr.

G Savanna Scott, Rabun County, 5-9, Sr.

Second team

G Dynesha Brown, Swainsboro, 5-6, So.

F Jahnaria Brown, Bleckley County, 5-11, Jr.

G Kirstin Crook, Fitzgerald, 5-6, Jr.

G Shekinah Howard, Hapeville Charter, 6-0, Jr.

F Rykia Pennamon, Putnam County, 5-7, Jr.

Honorable mention: Aubriana Bonner, Laney; Darrielle Brinton, Vidalia; Tierra Hamilton, Dodge County; Kimberly Harris, Heard County; Jessica Hollis, Dublin; Nijeria Jordan, Washington County; Alexis Powell, Early County; Lawrencia Simon, South Atlanta; Livia Skinner, Armuchee; Stacie Smith, Metter

Class A-private

Player of the year: Mikayla Coombs, Wesleyan

Coach of the year: Jan Azar, Wesleyan

First team

G Mikayla Coombs, Wesleyan, 5-10, Sr.

G Maya Dodson, St. Francis, 6-1, Sr.

G Morgan Jones, Our Lady of Mercy, 6-2, Jr.

C Kasiyahna Kushkituah, St. Francis, 6-3, Sr.

G Khayla Pointer, Holy Innocents’, 5-9, Sr.

Second team

G Anna Claire Atha, Darlington, 5-9, Sr.

G Hanna Grogan, Lakeview Academy, 5-8, Sr.

F Kaila Hubbard, Holy Innocents’, 5-10, Jr.

G Margaret Metz, Pinecrest Academy, 5-5, Sr.

G Cameron Swartz, Fellowship Christian, 5-10, Jr.

Honorable mention: Natalie Armstrong, Wesleyan; Shai Blanding, Holy Innocents’; Kai Carter, Paideia; Taja Cummings, St. Francis; Uloma Enyogasi, Greenforest Christian; Elizabeth Gibbs, Landmark Christian; Quira Porter, Calvary Day; Amaya Register, Wesleyan; Kennedy Suttle, Holy Innocents’; Nichel Tampa, St. Francis

Class A-public

Player of the year: Brittany Davis, Greenville

Coach of the year: Antonia Tookes, Pelham

First team

G Brittany Davis, Greenville, 5-9, Jr.

G Le’Andrea Gillis, Treutlen, 5-9, Jr.

G Destiny Thomas, Pelham, 5-11, Sr.

G Savanna Walker, Woodville-Tompkins, 5-6, Sr.

C Lakaitlyn Wright, Wheeler County, 6-4, Sr.

Second team

G Jamiya McDaniel, Terrell County, 5-8, Jr.

G Jasmine Larry, Macon County, 5-5, Jr.

F Zakiyah Office, Turner County, 5-8, Jr.

G Mahogany Randall, Pelham, 5-6, Jr.

G India Wells, Telfair County, 5-2, So.

Honorable mention: Mahogany Brown, Pelham; Mya Byrd, Turner County; Trajata Colbert, Wilcox County; Jazmin Grayson, Woodville-Tompkins; Brianna Hinton, Wheeler County; Ny’Asia Howard, Telfair County; Jamia Mobley, Mitchell County; Torri Myers, Marion County; Rylee Robinson, Bowdon; Jarlescia Saffore, Hancock Central



Reader Comments ...


Next Up in Sports

Riley's journey: East Carolina success, Oklahoma coaching job
Riley's journey: East Carolina success, Oklahoma coaching job

Like a lot of 26-year-olds, Lincoln Riley was looking for a job in the winter of 2010. Texas Tech head coach Mike Leach had been fired because of a player mistreatment scandal, and his staff was let go, too. For Riley, who had spent eight years at Texas Tech moving up the ladder from walk-on quarterback to student assistant to graduate assistant to...
Will Atlanta United miss Bobby Dodd when it leaves?
Will Atlanta United miss Bobby Dodd when it leaves?

Not exactly your average Georgia Tech crowd – the Atlanta United faithful go their own kind of nuts.
Atlanta United 2, Colorado 1: 5 observations
Atlanta United 2, Colorado 1: 5 observations

Thanks to a 1-0 victory over Colorado on Saturday, Atlanta United enters the second half of the MLS season in the sixth and final place in the Eastern Conference playoff race. A goal from Josef Martinez on an assist from Brandon Vazquez lifted Atlanta United to the win at Georgia Tech’s Bobby Dodd Stadium. Decatur’s Alec Kann preserved...
Atlanta United defeats Colorado
Atlanta United defeats Colorado

A goal from Josef Martinez on an assist from Brandon Vazquez lifted Atlanta United to a 1-0 victory over Colorado on Saturday at Georgia Tech’s Bobby Dodd Stadium. Alec Kann preserved the win with a save of a point-blank header in the game’s final seconds. After missing on two chances to take a lead in the first half, the Rapids tried a...
Another Phillips homer lifts Braves over Brewers
Another Phillips homer lifts Braves over Brewers

Brandon Phillips gave the Reds his OK to trade him to his hometown team this year. That decision is working so well for Phillips that he hopes the Braves will keep him around after this season. Phillips’ go-ahead, two-run home run in the third inning Saturday sent the Braves on their way to a 3-1 victory over the Brewers at SunTrust Park. It...
More Stories