Prep Zone

Atlanta high school sports news from The Atlanta Journal-Constitution

Class AAAAA girls state tournament schedules, results


GIRLS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAAClass AAAAAAA

BOYS

Class AClass AAClass AAAClass AAAAClass AAAAAClass AAAAAAClass AAAAAAA

• Girls Class AAAAA tournament brackets

Class AAAAA

First Round

Feb. 16-17

R5#2 Arabia Mountain 67, R6#3 Decatur 34

R7#1 Villa Rica 91, R8#4 Clarke Central 47

R1#2 Bainbridge 60, R2#3 Statesboro 50

R3#1 Fayette County 46, R4#4 Union Grove 37

R6#2 Jackson-Atlanta 52, R5#3 Miller Grove 51

R8#1 Buford 75, R7#4 Kell 24

R2#2 Wayne County 43, R1#3 Warner Robins 33

R4#1 Eagle’s Landing 48, R3#4 McIntosh 24

R7#2 Carrollton 50, R8#3 Cedar Shoals 47

R5#1 Southwest DeKalb 60, R6#4 Riverwood 23

R4#3 Woodland-Stockbridge 54, R3#2 Starr’s Mill 51

R1#1 Harris County 83, R2#4 South Effingham 16

R8#2 Flowery Branch 78, R7#3 Rome 63

R6#1 Lithia Springs 49, R5#4 Chamblee 48

R4#2 Dutchtown 52, R3#3 Griffin 40

R2#1 Ware County 62, R1#4 Veterans 24

Second Round

Feb. 21-22

R5#2 Arabia Mountain vs. R7#1 Villa Rica

R1#2 Bainbridge vs. R3#1 Fayette County

R6#2 Jackson-Atlanta vs. R8#1 Buford

R2#2 Wayne Co. vs. R4#1 Eagle’s Landing

R7#2 Carrollton vs. R5#1 Southwest DeKalb 

R4#3 Woodland vs. R1#1 Harris Co.

R8#2 Flowery Branch vs. R6#1 Lithia Springs

R4#2 Dutchtown vs. R2#1 Ware County

Quarterfinals

Feb. 27-28

Semifinals 

At Fort Valley State

March 3

2:00 PM

6:00 PM

Finals

March 7-10

Region 1

At Warner Robins

Tuesday

#4 Warner Robins 76, #5 Thomas County Central 48

Friday

#2 Bainbridge 42, #3 Veterans, 35

#1 Harris County 45, #4 Warner Robins 31 

Saturday

Consolation: #4 Warner Robins 45, #3 Veterans 35

Championship: #1 Harris County 50, #2 Bainbridge 17

Region 2

At Ware county

Play-in game

Wednesday 

#4-T South Efingham 37, #4-T New Hampstead 36

At Statesboro

Thursday

Semifinals

#3 Wayne County 47, #2 Statesboro 33

#1 Ware County 68, #4 South Effingham 22

Saturday

Consolation: #2 Statesboro 66, #4 South Effingham 39

Championship: #1 Ware County 50, #3 Wayne County 44

Region 3

at Riverdale

Wednesday

#4 McIntosh 45, #5 Whitewater 41

#3 Griffin 43, #6 Morrow 21

#2 Starr’s Mill 64, #7 Riverdale 30

Thursday

#1 Fayette County 51, #4 McIntosh 36

#2 Starr’s Mill 44, #3 Griffin 42

Friday

Consolation: #3 Griffin 57, #4 McIntosh 37

Championship: #1 Fayette County 49, #2 Starr’s Mill 39

Region 4

At Woodland

Feb. 3

#9 Ola 45, #8 Stockbridge 42

Monday

#4 Union Grove 59, #5 Locust Grove 49

#3 Woodland 51, #6 Jones County 49, OT

#2 Dutchtown 61,#7 Hampton 29

#1 Eagle’s Landing 73, #9 Ola 32

At Hampton

Thursday

#2 Dutchtown 46, #3 Woodland 43

#1 Eagle’s Landing 50, #4 Union Grove 27

Friday

Consolation: #3 Woodland 60, #4 Union Grove 47 

Championship: #1 Eagle’s Landing 64, #2 Dutchtown 49

Region 5

At Southwest DeKalb

Tuesday

# 4 Miller Grove 46,  # 5 Lithonia 28

Wednesday

# 3 Chamblee 35, # 6 Columbia 30

# 2 SW DeKalb 61, # 7 Clarkston 11

Friday

# 2 SWD 52, #3 Chamblee 21

# 1 Arabia Mountain 67,  # 5 Miller Grove 51

Saturday 

Consolation: #5 Miller Grove 51, #3 Chamblee 42

Championship: #2 SW DeKalb 55, #1 Arabia Mountain 53 OT

Region 6

At Lithia Springs

Monday

#5 North Springs 56, #8 Carver 50

#6 Banneker 39, #7 Grady 36

Wednesday

#4 Riverwood 53, #5 North Springs 41

#3 Lithia Springs 59, # 6 Banneker 44

Friday

#3 Lithia Springs  50,  #2 Decatur 47

#1 Jackson 72, #4 Riverwood 56

Saturday

Consolation: #2 Decatur 56, #4 Riverwood 44

Championship: #3 Lithia Springs 54, #1 Jackson 51

Region 7

Monday

At Paulding County

# 8 Paulding County 44, # 9 East Paulding 31

Tuesday

At Villa Rica

# 4 Kell 42, # 5 Cass 36

# 1 Villa Rica 64,  # 8 Paulding County 21

At Carrollton

#3  Rome 61, # 6 Hiram 28

# 2 Carrollton 59,  # 7 Woodland 18

Thursday

At Paulding County

# 2 Carrollton 66, # 3 Rome 63

# 1 Villa Rica 71, # 4 Kell 39

Friday

At Paulding County

Consolation: #3 Rome 62, #4 Kell 29

Championship: #1 Villa Rica 61, #2 Carrollton 48

Region 8

Wednesday

At Flowery Branch

# 5 Clarke Central 48, # 4 Loganville  39

# 3 Cedar Shoals 56, # 6 Walnut Grove 42

# 2 Flowery Branch 83,  # 7 Johnson 12

Friday

At Johnson

# 1 Buford 69, # 5 Clarke Central 24

# 2 Flowery Branch 56,  # 3 Cedar Shoals 33

Saturday

At Johnson

Consolation: #3 Cedar Shoals 72, #5 Clarke Central 42

Championship: #1 Buford 49,  #2 Flowery Branch 41


Reader Comments ...